Donald Tusk przeciw życiu?

nie, 16 wrz 2007, 04:47:09

Autor: Jacek Lehr

Donald Tusk polemizuje ze stanowiskiem Kościoła katolickiego w Polsce w sprawie aborcji i religii w szkole. Jest stanowczo przeciwny ochronie dzieci poczętych w wyniku gwałtu lub niepełnosprawnych. Nie chce też zapisów konstytucyjnych, jeśli chodzi o ludzkie życie od momentu poczęcia.

W odniesieniu do aktualnego ustawodawstwa próba jego naruszenia może doprowadzić do odbicia w lewo – oświadczył Tusk w wypowiedzi dla Dziennika. Uważam, że Polska stoi przed perspektywą hispanizacji czy portugalizacji polityki, czyli bardzo konserwatywne i tradycyjne społeczeństwo może eksplodować w lewą stronę właśnie w kwestii eutanazji, aborcji. I mądrą metodą nie jest budowanie wokół tych tematów długotrwałej emocji, która może się przerodzić w polityczną wojnę. Mamy dzisiaj ustawodawstwo, do którego doszliśmy poprzez paroksyzmy, które ma poparcie większości, które radykalnie zmniejsza liczbę aborcji, i które - co najważniejsze - wprowadziło powszechny brak akceptacji dla aborcji – uważa polityk.

Ja nie byłem żarliwym katolikiem, jednak doświadczenie z Janem Pawłem II, osobiste spotkania, ale przede wszystkim jego śmierć, to było coś, co mnie przywróciło do Kościoła - powiedział lider PO Donald Tusk w wywiadzie dla Dziennika.

Stanowisko Jana Pawła II w sprawie ochrony życia było jednoznaczne. Kościół uznaje prawo nienaordzonych do życia za warunek istnienia ludzkiej cywilizacji oraz zachęca polityków do zaangażowania w kształtowanie ustawodawstwa chroniącego ludzkie życie od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

Polscy biskupi prosili polityków o zagwarantowanie prawa do życia nienarodzonych w Konstytucji, tak aby sprawa ludzkiego życia nie podlegała już grze politycznej. Do zmiany zapisów konstytucyjnych dotyczących życia trzeba by przytłaczającej większości parlamentarnej.

W związku z labilną postawą posłów Platformy Obywatelskiej i PiS nie doszło do uchwalenia zmian w Konstytucji.


Komentarz


Czy wywody Tuska sprzyjają życiu, czy są zręcznym kamuflażem stanowiska wolnościowego, które sprzyja indywidualnemu wyborowi jednostki kosztem życia drugiego. Ta argumentacja, którą posługuje się ten wymowny polityk została zdyskwalifikowana przez samo życie i społeczną praktykę.

Prawo jest pierwszym wychowawcą i jego skuteczność nie leży li tylko w magii egzekucji. Ono wskazuje właściwy kierunek wychowania i prowokuje pożądane społecznie i moralnie zachowania. Stanowi wymaganą bazę dla formacji obywatelskiej. Penalizacja aborcji przysporzyła zwolenników życiu. Od czasu, gdy zaostrzono przepisy związane z ochroną życia przeciwników zabijania jest kilkadziesiąt procent więcej.

Donald Tusk uderza w samo serce logiki pro life: w skuteczną formację sumień, która, gdy rozmija się z prawodawstwem nie ma tej samej siły przekonywania. Jak wytłumaczyć młodzieży, że słabsze, „gorsze” przez swą niepełnosprawność dzieci nie mają prawa do życia? Te dwa haniebne wyjątki – społeczne przyzwolenie na zabijanie dzieci poczętych w wyniku gwałtu i dzieci niepełnosprawnych -przekreślają całą godność ustawy penalizującej aborcję.

Tusk demagogicznie straszy efektem odbicia w lewą stronę – właśnie dlatego trzeba zagwarantować odpowiednie zapisy konstytucyjne uniemożliwiające grę życiem, które jest zbyt poważną wartością, żeby takiej gry być przedmiotem.

Odpowiadając sobie na pytanie czy Donald Tusk jest za życiem, trzeba pamiętać o ewangelicznej wyrazistości: "tak znaczy tak, nie znaczy nie". Skoro "poznają Was po uczynkach", to te kilkaset egzekucji rocznie przemawia przeciwko panu Tuskowi.


Jacek Lehr

PS. Konfrontacja programów politycznych z nauką Kościołów chrześcijańskich o sprawiedliwości społecznej, moralności, poszanowaniu stworzenia nie jest agitacją polityczną. Co zaś do Pana Tuska jest logiczne, że jeśli jego decyzje polityczne skutkują śmiercią dzieci, to mimo pięknych deklaracji padających z jego strony jest on politykiem przeciwnym życiu. Omawiając problem aborcji nie mam względu na obozy polityczne. ( Konserwatyści , O aborcji).

Od Redakcji:

W związku z trwającą kampanią wyborczą informujemy, że wszelkie teksty polityczne lub dotyczące polityków stanowią prywatną opinię ich autorów. Kosciol.pl będzie zachęcał wyłącznie do czynnego i odpowiedzialnego wzięcia udziału w wyborach, nie będzie zaś agitował za jakąkolwiek opcją.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2007091604470952