GodTube - Ewangelia w sieci internetowej

wto, 25 wrz 2007, 00:07:00

Autor: Jacek Lehr

Powstał serwis religijny wzorowany na YouTube. W tekście programowym GodTube deklaruje integrację chrześcijan różnych wyznań. W GodTube znajduje się ok. 800 tys. godzin materiałów wideo, zamieszczonych przez użytkowników.

Inicjatorem GodTube jest Chris Wyatt, student uczelni teologicznej z Dallas.Ww sierpniu odwiedziło portal ok. 3 mln osób. Jest to najszybciej rozwijający się serwis amerykański. Portal ma wiele kategorii (kanałów), podzielonych zarówno ze względu na religię (np. metodyści, baptyści, katolicy), jak również na kraje.

Są serwisy w języku m.in. hiszpańskim, portugalskim włoskim, niemieckim i chińskim. Ciekawy jest np. kanał "Christian Music", gdzie można posłuchać czarnego, zaangażowanego religijnie hip-hopu. Można tam znaleźć np. utwory rapera Lecrae, który w kawałku "Jesus Muzik" nie przeklina, nie śpiewa o agresji i przemocy, za to promuje wiarę i pokój. Dużym powodzeniem cieszą się na portalu spory ateistów z kreacjonistami. Drugim najpopularniejszym filmem na GodTube jest "Koszmar ateisty". Pierwszym przebojem serwisu jest hip-hopowy teledysk do utworu "Baby Got Bible" (prawie 100 tysięcy wyświetleń).

Opinie na temat nowego serwisu są podzielone. „Co powoduje dyskomfort w odbiorze większości klipów na Godtube to nie fakt, że są tworzone przez chrześcijan, że entuzjastycznie odnoszą się do takich kwestii jak Inteligentny Projekt czy nieśmiertelność homoseksualizmu. Co denerwuje w Godtube, to to, że jest to doskonale widoczny mikrokosmos, w którym fundamentalistyczni chrześcijanie odcięli się od otaczającego świata.” – uważają krytycy GodTube.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070925001027659