Ewangelicy poruszeni oświadczeniem rabinów

pią, 28 wrz 2007, 23:02:29

Autor: Teodor Lacher

Naczelny Rabinat niespodziewanie wezwał Żydów, aby unikali głównych uroczystości chrześcijańskich związanych z żydowskim świętem Sukkot. Decyzja ta zirytowała i wprawiła w zdumienie grupy ewangelickie, które od dawna tradycyjnie utrzymują dobre kontakty z Izraelem.


Organizator uroczystości: International Christian Embassy Jerusalem, spodziewa się przyjazdu ponad 6 000 wyznawców Chrześcijaństwa z ponad 90 krajów, którzy będą uczestniczyć w 28 corocznym spotkaniu odbywającym się przy okazji trwającego cały tydzień żydowskiego święta Sukkot [święto szałasów (namiotów), zwane też Kuczki]

Każdego roku wspólnie z przedstawicielami rządu Izraela, członkami parlamentu, czy zwykłymi obywatelami w uroczystościach uczestniczą tysiące osób wyznania chrześcijańskiego. Podczas jednych z obchodów przybyłych na uroczystość powitał były naczelny rabin Izraela Shlomo Boren.

Jednakże w tym roku Naczelny Rabinat zalecił Żydom, aby trzymali się z dala od wydarzenia twierdząc, że Chrześcijanie pragną nawracać ich na Chrześcijaństwo. Nakłanianie do zmiany religi jest w Izraelu niezgodne z prawem.

“Na podstawie informacji, które dotarły do Naczelnego Rabinatu, wśród uczestników konferencji znajdują sie osoby, które nawracają Żydów na Chrześcijaństwo i przez cały rok prowadzą działalność misjonarską.” – powiedział Rabin Simcha Hacohen Kook, naczelny rabin Rerhevot, który brał udział w rozmowach komisji dotyczących tej kwestii. „ Jest to niezgodne z prawem. Z tego powodu Naczelny Rabinat wzywa Żydów, aby nie brali udziału w konferencji.”

Przedstawiciele grup zaprzeczają łamaniu prawa.

“Jesteśmy zaskoczeni, że niektórzy rabini, którzy są autorytetami w swoich środowiskach, starają się zniechęcić Żydów do uczestnictwa w tradycyjnie odbywającym się z tej okazji marszu. „ – powiedział wielebny Malcolm Hedding – dyrektor wykonawczy ICEJ [International Christian Embassy Jerusalem] “ICEJ nigdy nie prowadziła żadnej działalności misjonarskiej na terenie Izraela. Pouczamy wyraźnie pielgrzymów biorących udział w uroczystości, aby nie angażowali się w tego typu działalność podczas pobytu w Izraelu.”

Członek Knesetu z ramienia partii narodowo-religijnej [National Religious Party] Benny Elon, który przewodniczy komisji [frakcji] Knesetu d/s pojednania z Chrześcijanami [Christian Allies Caucus], zastanawia się dlaczego decyzja rabinatu została wydana właśnie teraz skoro uroczystość odbywa się od 27 lat i obie strony ze zrozumieniem przyjęły zasadę o nieprowadzeniu podczas uroczystości żadnej działalności misjonarskiej.

“W czasie kiedy Izraelowi grożą ataki ze strony Iranu jak też innych państw islamskich prowadzących dość radykalną politykę, nie należy zrażać do siebie Chrześcijan, którzy są najbardziej znaczącym sojusznikiem w walce z tym niebezpieczeństwem” – powiedział Elton dodając, że zadzwoniło do niego wielu przyjaciół państwa Izrael, osób wyznania chrześcijańskiego poruszonych decyzją rabinatu.

“Musimy być ostrożni jeśli chodzi o działalność misjonarską. Kiedy jednak my wiemy o co chodzi i oni (Chrześcijanie) wiedzą o co chodzi, żenującym działaniem jest prowadzenie anty-chrześcijańskiej kampanii. Nie wiem kto jest odpowiedzialny za rozpowszechnianie [tych haseł], ale mam nadzieję, że naczelni rabini wyjaśnią tą sprawę.

Według szacunków International Christian Embassy Jerusalem uroczystość związana ze świętem Sukkot przysporzy miejscowej gospodarce 18 milionów dolarów. Kwestia ta nie umknęła uwadze organizatorom przedsięwzięcia, którzy powiedzieli, że uroczystość, którą określili jako olbrzymi boom dla turystyki Izraela, i tak się odbędzie pomimo wezwań ze strony rabinatu.

Według Księgi Zachariasza ze Starego Testamentu, w erze mesjańskiej wszystkie narody będą pielgrzymować do Jerozolimy, aby obchodzić święto Sukkot. Chrześcijanie zinterpretowali to w następujący sposób: Sukkot jest świętem, podczas którego Żydzi zapraszają osoby innej wiary do wspólnego świętowania w Jerozolimie. .

W ostatnich latach zauważyć można rosnący alians pomiędzy prawicowymi środowiskami izraelskimi a ewangelikami, którzy są przekonani, że Żydzi muszą powrócić do opisanych w Biblii terenów Ziemi Izraela w celu przygotowania drugiego przyjścia Chrystusa.

W ostatnich latach rząd {[Izraela] zacieśnił stosunki z konserwatywnymi środowiskami amerykańskich Chrześcijan, a społeczności ewangelickie wsparły Izrael milionami dolarów.

Te same grupy ewangelickie sprzeciwiają się także żądaniom terytorialnym wysuwanym przez Palestyńczyków.

International Christian Embassy Jerusalem twierdzi, że zwolennicy organizacji nie przyjmują do wiadomości nauk płynących od innych chrześcijańskich grup, według których Żydzi ulegną masowej zagładzie podczas ostatecznej bitwy pomiędzy Bogiem i szatanem jeśli nie uznają Chrystusa.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070928203129543