Bp Pieronek o becikowym, śmierci Blidy i dobru wspólnym

pią, 28 wrz 2007, 22:10:44

Autor: Maria Czerw

Duchowni mają prawo oceniać każdy aspekt rzeczywistości pod kątem moralnym, także politykę – powiedział Dziennikowi biskup Tadeusz Pieronek. Trzeba jednak pamiętać, że dla Kościoła polityka to nie walka o władzę, lecz roztropna troska o dobro wspólne, którą trzeba powierzyć rozsądnym ludziom - dodał.

.

- Takie inicjatywy jak walka z korupcją czy dążenie do oczyszczenia życia publicznego przez lustrację były dobre. Jednak mam bardzo poważne zastrzeżenia co do ich realizacji. W ostatnich dwóch latach pozytywne idee często stawały się środkiem do osiągania celów politycznych, a nie dobra wspólnego.

Biskup odniósł się do ulg prorodzinnych. Chociażby polityka prorodzinna, o którą zawsze upomina się Kościół. Najpierw opozycja, wbrew mniejszościowemu rządowi, przegłosowała tzw. becikowe. To jest jednorazowa pomoc, na pewno przydatna, która jednak nie rozwiązuje problemu. A przy okazji pojawiły się patologiczne zjawiska, np. kobieta rodzi dziecko dla tysiąca złotych z becikowego, a potem je porzuca. Tuż przed rozwiązaniem Sejm przyjął podatkowe ulgi prorodzinne. Znowu było to działanie polityczne wpisujące się już w kampanię wyborczą. Tymczasem gdyby kierowano się dobrem wspólnym, a nie doraźną polityką, w ciągu tych dwóch lat powstałby kompleksowy system finansowania rodziny. Nie chodzi nawet o całkowite rozwiązanie problemu, bo wiemy, że jest to trudne, ale o jakieś racjonalne kroki, stworzenie długofalowego programu, a nie punktowe działania.

Bp Tadeusz Pieronek krytykuje działania urzędów powołanych do waliki z korupcją. - W trakcie próby aresztowania ginie była minister Barbara Blida. To są rzeczy karygodne. Nieetyczne jest, aby osiągać dobre cele przy pomocy złych środków, niewspółmiernych do tego, co ci ludzie zrobili.

Ksiądz biskup uważa, że przegłosowana ustawa lustracyjna przekreślała podstawowe zasady kultury prawnej, np. prawo do obrony, do dobrego imienia czy zasadę domniemania niewinności.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070928221045572