Wystawa ikon w Muzeum Książąt Czartoryskich

pon, 1 paź 2007, 15:39:00

Autor: Jerzy Piątek

11 października w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy ikon z kolekcji Emiliosa Velimezisa, powstałych od XV do XIX wieku. Ekspozycja dzieł greckiej kolekcji poprzedza otwarcie stałej ekspozycji ikon ruskich i paramentów liturgicznych Kościoła Wschodniego z terenów dawnej Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa „Niebiański splendor” czynna będzie do 13 stycznia 2008 roku.

Kolekcja Emiliosa Velimezisa (1902-1946) powstawała w latach 1934-1946. Początkowo tworzyło ją blisko 90 ikon z różnych regionów Grecji, datowanych od XV do XIX wieku. Większość z nich namalowana została na Krecie w XV i XVI wieku, ostatnim wielkim ośrodku malarskim rozwijającym się po upadku Konstantynopola na terenie byłego Cesarstwa Bizantyńskiego.

Nadarza się więc pierwsza w historii okazja, by ikony greckie z tego okresu zobaczyć w Polsce. Po raz pierwszy możemy podziwiać dzieła Andreasa Ritzosa, Emmanuela Tzanesa, Domenikosa Theotokopoulosa czyli El Greca, wyznaczających ramy estetyczne malarstwa pobizantyńskiego. To także okazja równoczesnego poznania swego rodzaju wzorników malarskich tak istotnych w nowożytnym malarstwie greckim, czyli szkiców przygotowawczych, które mogły być wykorzystywane przez malarzy w planowaniu kompozycji ikon i malowideł ściennych.
 
Prezentowane na wystawie czasowej w Arsenale ikony greckie pochodzą z warsztatów głównego miasta Krety – Candii (Iraklionu, Herakleionu), lecz także z warsztatów przeniesionych po jego zajęciu przez Turków w połowie XVII wieku – na Wyspach Jońskich.

Źródło: www.Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071001153900537