Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Za tydzień Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej

W jaki sposób wyznawcy prawosławia reagują na tematy eutanazji, AIDS czy klonowania? Czy można połączyć głęboką religijność i bycie w nastawionym na konsumpcję świecie? Temat przenikania sacrum do sfery profanum i wnikania profanum do sfery sacrum na przykładzie prawosławia zdominował program drugiej edycji Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej, organizowanych w ramach wykładów polifonicznych „Barak Kultury” przez poznański Teatr Strefa Ciszy.

Tegoroczna edycja Dni, któe odbywać siębędą pod hasłem „Sacrum - profanum”, rozpocznie się 10 października w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu wernisażem wystawy ikon „Niebo na ziemi” z kolekcji Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach. Licząca ponad tysiąc obiektów kolekcja jest jednym z najbardziej zróżnicowanych zbiorów ikon w Polsce.

Ciekawie zapowiada się spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim połączone z projekcją filmu „Imperatyw” w Sali Wielkiej Centrum Kultury „Zamek” (12 października). „Imperatyw” to film pełen pytań o sens życia i obecność Boga we współczesnym, zsekularyzowanym świecie. Obraz otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 1982 roku, a Krzysztof Zanussi uznał go za swój najważniejszy film spośród zrealizowanych za granicą. Spotkanie z reżyserem poprowadzą Bartłomiej Brzeziński z Instytutu Wschodniego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Przemo Prasnowski z Teatru Strefa Ciszy.

Do Poznania przyjedzie również folkowy zespół Werchowyna, wykonujący a capella tradycyjne pieśni łemkowskie, ukraińskie i białoruskie. Koncert „Pieśni święte, pieśni grzeszne” odbędzie się 11 października w CK „Zamek”. Organizatorzy Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej zapraszają także do udziału w spotkaniach i wykładach w siedzibie Teatru Strefa Ciszy. W programie spotkań m.in. wykład o architekturze cerkiewnej prof. Aleksandra Grygorowicza, autora projektu nowoczesnej cerkwi w Hajnówce, jednej z największych w Polsce. O tym jak i dlaczego fotografowano polskie prawosławie opowie Krzysztof Jurecki, znany krytyk, historyk sztuki oraz kurator wystaw fotograficznych. Prof. Mariola Mikołajczak, mgr Rafał Dymczyk i dr Krzysztof Leśniewski przedstawią różne znaczenia Świętej Góry Athos, symbolu prawosławnego ruchu monastycznego.

W programie Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej nie zabraknie także liturgii prawosławnej, która odbędzie się w poznańskiej Cerkwi pw. św. Mikołaja w sobotę 13 października. Tego samego dnia wieczorem Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego z Białegostoku, pod dyr. ks. diakona Eugeniusza Skowrońskiego wykona w Cerkwi wybrane pieśni z całonocnego czuwania i liturgii. Koncert zakończy II Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej.

Źródło: Polska.plOpcje Artykułu

Za tydzień Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń