Za tydzień Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej

śro, 3 paź 2007, 15:57:32

Autor: Jerzy Piątek

W jaki sposób wyznawcy prawosławia reagują na tematy eutanazji, AIDS czy klonowania? Czy można połączyć głęboką religijność i bycie w nastawionym na konsumpcję świecie? Temat przenikania sacrum do sfery profanum i wnikania profanum do sfery sacrum na przykładzie prawosławia zdominował program drugiej edycji Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej, organizowanych w ramach wykładów polifonicznych „Barak Kultury” przez poznański Teatr Strefa Ciszy.

Tegoroczna edycja Dni, któe odbywać siębędą pod hasłem „Sacrum - profanum”, rozpocznie się 10 października w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu wernisażem wystawy ikon „Niebo na ziemi” z kolekcji Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach. Licząca ponad tysiąc obiektów kolekcja jest jednym z najbardziej zróżnicowanych zbiorów ikon w Polsce.

Ciekawie zapowiada się spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim połączone z projekcją filmu „Imperatyw” w Sali Wielkiej Centrum Kultury „Zamek” (12 października). „Imperatyw” to film pełen pytań o sens życia i obecność Boga we współczesnym, zsekularyzowanym świecie. Obraz otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 1982 roku, a Krzysztof Zanussi uznał go za swój najważniejszy film spośród zrealizowanych za granicą. Spotkanie z reżyserem poprowadzą Bartłomiej Brzeziński z Instytutu Wschodniego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Przemo Prasnowski z Teatru Strefa Ciszy.

Do Poznania przyjedzie również folkowy zespół Werchowyna, wykonujący a capella tradycyjne pieśni łemkowskie, ukraińskie i białoruskie. Koncert „Pieśni święte, pieśni grzeszne” odbędzie się 11 października w CK „Zamek”. Organizatorzy Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej zapraszają także do udziału w spotkaniach i wykładach w siedzibie Teatru Strefa Ciszy. W programie spotkań m.in. wykład o architekturze cerkiewnej prof. Aleksandra Grygorowicza, autora projektu nowoczesnej cerkwi w Hajnówce, jednej z największych w Polsce. O tym jak i dlaczego fotografowano polskie prawosławie opowie Krzysztof Jurecki, znany krytyk, historyk sztuki oraz kurator wystaw fotograficznych. Prof. Mariola Mikołajczak, mgr Rafał Dymczyk i dr Krzysztof Leśniewski przedstawią różne znaczenia Świętej Góry Athos, symbolu prawosławnego ruchu monastycznego.

W programie Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej nie zabraknie także liturgii prawosławnej, która odbędzie się w poznańskiej Cerkwi pw. św. Mikołaja w sobotę 13 października. Tego samego dnia wieczorem Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego z Białegostoku, pod dyr. ks. diakona Eugeniusza Skowrońskiego wykona w Cerkwi wybrane pieśni z całonocnego czuwania i liturgii. Koncert zakończy II Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej.

Źródło: Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2007100315573251