Połowa Polaków zgadza się na aborcję

pon, 8 paź 2007, 12:54:20

Autor: Izabela Okrój-Hernik

Z najnowszego sondażu CBOS, który przytacza dziennik.pl wynika, że połowa Polaków uważa, że kobiety powinny mieć prawo do aborcji w pierwszych tygodniach ciąży. 40 procent ankietowanych chce natomiast chronić życie poczęte. Badani zaznaczają, że przerywanie ciąży powinno być dopuszczalne tylko w określonych warunkach.

47 procent respondentów, którzy twierdzą, że kobiety mają prawo do aborcji, zezwoliłoby na przerywanie ciąży w Polsce. Takiemu zezwoleniu sprzeciwia się, jak pokazuje sondaż, 45 procent ankietowanych.

91 procent badanych twierdzi, że przerywanie ciąży powinno być dopuszczalne w sytuacji, kiedy zagrożone jest życie matki, a 85 procent uważa, że w przypadku gdy zagrożone jest jej zdrowie.

Ponadto 79 procent ankietowanych zapytanych, czy powinno się zezwalać na aborcję, jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa, przyznaje kobietom takie prawo. 66 procent uważa natomiast, że aborcja powinna być dopuszczalna, jeżeli wiadomo, że dziecko urodzi się upośledzone.

Jedna trzecia badanych (34 procent) uznała, że przerywanie ciąży powinno być legalne, w sytuacji kiedy kobieta jest biedna i nie ma pieniędzy na utrzymanie dziecka. 30 procent uważa, że aborcja powinna być dozwolona, z powodu trudnej sytuacji osobistej. 23 procent ankietowanych przyznało natomiast, że przerywanie ciąży powinno być dopuszczalne w sytuacji, kiedy kobieta nie chce mieć dziecka.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach od 31 sierpnia do 4 września 2007 roku na liczącej 844 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071008125420945