Odrestaurowano obraz patronki Warszawy

pon, 8 paź 2007, 14:31:31

Autor: Jerzy Piątek

W kościele Księży Jezuitów w Warszawie dokonano wczoraj odsłonięcia odrestaurowanego zabytkowego obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki Warszawy. Renowacja obrazu rozpoczęła przygotowania do obchodów 400. rocznicy powstania Kościoła Księży Jezuitów na Starym Mieście, która przypada w 2009 roku. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Metropolita Warszawski abp Kazimierz Nycz.

Namalowany w XVII wieku obraz w warszawskiej świątyni Jezuitów jest barokową interpretacją łaskami słynącej Madonny z Fanzy (Włochy), odwracającej gniew Boży od ludzi. Do Warszawy trafił w 1651 roku. Dzieło przywiózł nuncjusz apostolski Jan de Torres jako dar papieża Innocentego X dla króla Jana Kazimierza, w przeddzień bitwy pod Beresteczkiem.

Uroczysta intronizacja  i koronacja obrazu odbyła się w marcu 1651. Najświętsza Maryja Panna Łaskawa, trzymająca w dłoniach połamane strzały gniewu Bożego, stała się w XVII wieku patronką stolicy. We wrześniu 1939 roku dzieło omal nie uległo zniszczeniu - w czasie oblężenia Warszawy zapaliła się kopuła nad wielkim ołtarzem. Po raz wtóry kościół płonął w powstaniu warszawskim, a w grudniu 1944 r. został przez Niemców wysadzony w powietrze. Na szczęście barokowy obraz zamurowano wcześniej w piwnicy Archiwum Akt Dawnych.

Dzieło poddano specjalistycznej konserwacji w maju 2006 roku. Prace renowacyjne trwały do początku października tego roku. Kierowali nimi dr Aleksandra Krupska i dr Tytus Sawicki z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Źródło: www.Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071008143131704