Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zmarł kapelan Rodzin Katyńskich

W Aninie pod Warszawą w wieku 89 lat zmarł dziś ks. prezbiter Zdzisław Peszkowski, filozof, harcmistrz, dowódca ułańskiego pułku w czasie Kampanii Wrześniowej 1939, kapelan i duchowy opiekun Rodzin Katyńskich i pomordowanych na Wschodzie, kapelan Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju.

Ksiądz Peszkowski urodził się w 1918 roku w Sanoku. W czasie Kampanii Wrześniowej 1939 roku dowodził plutonem jednego z ułańskich pułków. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września Zdzisław Peszkowski dostał się do niewoli do obozu w Kozielsku, uniknął jednak losu polskich oficerów zamordowanych w lesie katyńskim. Po utworzeniu w ZSRR armii generała Andersa Zdzisław Peszkowski przeszedł szlakiem bojowym od Iraku po Włochy.

Koniec II wojny światowej zastał harcmistrza Peszkowskiego w Wielkiej Brytanii. Rozpoczął studia filozoficzne w Oksfordzie na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. Po podjęciu decyzji o zostaniu księdzem wstąpił do Polskiego Seminarium Duchownego w Orchard Lake na Uniwersytecie Wisconsin w Detroit (w amerykańskim stanie Michigan). Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1954 roku.

Na obczyźnie ks. Zdzisław Peszkowski zajmował się nie tyko pracą naukową – zakładał polskie drużyny harcerskie (był kapelanem ZHP pgK - Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju), organizował spotkania patriotyczne, popularyzował historię Polski. Przez kilkadziesiąt lat opiekował się rodzinami ofiar Polaków pomordowanych na Wschodzie. Pełnił funkcję kapelana Rodzin Katyńskich. W 1966 roku (1000-lecie Chrztu Polski) został prezesem Polish American Historical Association. W czasach komunizmu wielokrotnie odwiedzał Polskę, na stałe wrócił do kraju w 1989 roku.

W ubiegłym roku Sejm jednogłośnie poparł wniosek o zgłoszenie kapelana Rodzin Katyńskich jako kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla.

Źródło: www.Polska.plOpcje Artykułu

Zmarł kapelan Rodzin Katyńskich | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Zmarł kapelan Rodzin Katyńskich
ego43 śro, 10 paź 2007, 10:23:32

Bardzo ważna postać, bogata w zasługi dla upamiętnienia i przestrzegania przed celowym ludobójstwem na zamówienie ideologiczne. Takim przecież był mord elity polskich oficerów (i nie tylko oficerów) w Katyniu. Operacją o takim samym wydź więku była także Sonderaktion Krakau , czy też holokaust Żydow - będących elitą ekonomiczną, nie tylko Polski. Ale podobnym mordem była także rzeż katolików w Wandei, w imię "liberte, egalite, fraternite", podczas Rewolucji Francuskiej.

Polecam ostatni wywiad z ks Peszkowskim w "Naszym Dzienniku" (10.10.2007).

I na koniec pewna korekta. Każdy ksiądz katolicki jest prezbiterem, autorowi chodziło zapewne o to że ks.Peszkowski był prałatem

---
ego43

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń