Zmarł kapelan Rodzin Katyńskich

pon, 8 paź 2007, 16:08:16

Autor: Jerzy Piątek

W Aninie pod Warszawą w wieku 89 lat zmarł dziś ks. prezbiter Zdzisław Peszkowski, filozof, harcmistrz, dowódca ułańskiego pułku w czasie Kampanii Wrześniowej 1939, kapelan i duchowy opiekun Rodzin Katyńskich i pomordowanych na Wschodzie, kapelan Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju.

Ksiądz Peszkowski urodził się w 1918 roku w Sanoku. W czasie Kampanii Wrześniowej 1939 roku dowodził plutonem jednego z ułańskich pułków. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września Zdzisław Peszkowski dostał się do niewoli do obozu w Kozielsku, uniknął jednak losu polskich oficerów zamordowanych w lesie katyńskim. Po utworzeniu w ZSRR armii generała Andersa Zdzisław Peszkowski przeszedł szlakiem bojowym od Iraku po Włochy.

Koniec II wojny światowej zastał harcmistrza Peszkowskiego w Wielkiej Brytanii. Rozpoczął studia filozoficzne w Oksfordzie na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. Po podjęciu decyzji o zostaniu księdzem wstąpił do Polskiego Seminarium Duchownego w Orchard Lake na Uniwersytecie Wisconsin w Detroit (w amerykańskim stanie Michigan). Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1954 roku.

Na obczyźnie ks. Zdzisław Peszkowski zajmował się nie tyko pracą naukową – zakładał polskie drużyny harcerskie (był kapelanem ZHP pgK - Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju), organizował spotkania patriotyczne, popularyzował historię Polski. Przez kilkadziesiąt lat opiekował się rodzinami ofiar Polaków pomordowanych na Wschodzie. Pełnił funkcję kapelana Rodzin Katyńskich. W 1966 roku (1000-lecie Chrztu Polski) został prezesem Polish American Historical Association. W czasach komunizmu wielokrotnie odwiedzał Polskę, na stałe wrócił do kraju w 1989 roku.

W ubiegłym roku Sejm jednogłośnie poparł wniosek o zgłoszenie kapelana Rodzin Katyńskich jako kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla.

Źródło: www.Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071008160816163