Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kazimierz Dolny: będzie eksmisja betanek

W środę rano ma dojść do eksmisji zakonnic, które zostały wykluczone ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej z domu klasztornego w Kazimierzu Dolnym. Taki termin wyznaczył bowiem komornik, który działa na podstawie wyroku puławskiego sądu. W egzekwowaniu postanowienia sądu ma pomóc komornikowi ponad 100 policjantek.

W domu klasztornym w Kazimierzu Dolnym przebywają obecnie 64 zbuntowane zakonnice oraz franciszkanin, który został usunięty ze swojego zakonu. Zgromadzenie Rodziny Betańskiej, do którego należały kobiety wygrało sprawę w sprawie eksmisji kobiet. Decyzję o wykluczeniu zakonnic ze zgromadzenia wydano po tym, jak nie podporządkowały się one postanowieniu Watykanu o przydzieleniu nowej przełożonej.

Na kobiety, które zostaną usunięte z klasztoru czekają miejsca w Domach Rekolekcyjnych w Dąbrowicy, Nałęczowie oraz Lublinie. Bardzo możliwe jednak, że większość z nich zdecyduje się wrócić do swoich rodzin, w związku z tym, na razie nie wiadomo ile z nich trafi do ośrodków.

Polska.plOpcje Artykułu

Kazimierz Dolny: będzie eksmisja betanek | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
'Zgromadzenie Rodziny Betańskiej, do którego należały kobiety'
reguly wto, 9 paź 2007, 09:23:44
...Normalnie niewolnictwo XXI wieku...

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
Kazimierz Dolny: będzie eksmisja betanek
chochlik wto, 9 paź 2007, 13:59:35

I słusznie! Tylko dlaczego to trwało tak długo?

Betankom się w głowach poprzewracało już jakiś czas temu. Nie rozumiem, jak mogły nie zgadzać się z decyzjami z Watykanu. Przecież one powinny "służyć z urzędu" (nie wiem, czy użyłam dobrego słowa). Żaden zakon nie powstał, by istnieć dla siebie i rządzić się własnym prawem.

---
chochlik

 
Kazimierz Dolny: będzie eksmisja betanek
ego43 śro, 10 paź 2007, 08:51:21

Formacja zakonna rozpoczyna się nowicjatem to już w nim przyszła zakonnica dowiaduje się o regułach które w Instytucie panuja. Po okresie nowicjatu dobrowolnie składa się śluby :czystości , ubóstwa i POSŁUSZEŃSTWA. Rguła Instytutu (ew Konstytucje Zakonne), dokładnie określa wszystkie sfery  realizacji profesji (ślubów), niezaakceptowanie nowej przełożonej jest de facto wypowiedzeniem posłuszeństwa, a więc postawieniem sie poza Instytutem.

Życie zakonne nie ma nic wspólnego z (jak to ujął mój przedmówca) współczesną formą niewolnictwa; bo pobyt w Zgromadzeniu jest od początku do końca dobrowolny (w kazdej chwili można je opuścić) .  Przy profesji czasowej, gdy zakończy się okres na który została złozona przestaje się być zakonnicą (zakonnikiem) i można bez przeszkód ze strony Prawa Kanonicznego rozpocząć życie świeckie (z założeniem rodziny (poprzez sakrament małżeństwa) włącznie). Przy profesji wieczystej mozna wystąpić do Przełożonego Generalnego o zwolnienie ze ślubów (otrzymuje się je przeważnie bez przeszkód).

W przypadku Betanek, konflikt z władzami Zgromadzenia nie dotyczył tylko Przełożonej, ale miał głębsze podłoze; nazwałbym je herezją wewnątrzzakonną - czyli tworzeniem innego zromadzenia (o innej duchowości) w łonie istniejącego, bez zgody i akceptacji władz, a także wykraczającego poza Regułę. Nikt przecież nie zabraniał byłym Betankom stworzenia nowej wspólnoty i uprawomocnienia jej zgodnie z Prawem Kanonicznym. (Matka Teresa z Kalkuty, ksiądz Bronisław Markiewicz i wielu innych poszło tą droga). Niestety w tym wypadku mamy do czynienia z chęcią bezprawnego przejęcia własności wspólnej i prowadzenia w niej działalności nie tylko niezgodnej z charyzmatem Betanek, ale i wątpliwej doktrynalnie.

W artykułach prasowych akcentuje się jedynie konflikt wokół budynku klasztoru, rzeczą zaś ważniejszą jest zerwanie przez Betanki łączności  z Kościołem poprzez kontestację decyzji władz tak Zakonnych jak i Watykańskiej Kongregacji (a więc schizma). Nie można przecież być w Zgromadzeniu (Kościele) i jednocześnie w nim nie być, odrzucając decyzję Przełożonych nie mozna domagać sie korzystania z majątku wspólnoty z której się dobrowolnie (poprzez złamanie profesji) wyszło.

---
ego43

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń