Koncert dla Jana Pawła II w Łodzi

wto, 16 paź 2007, 11:13:18

Autor: Jerzy Piątek

W archikatedrze łódzkiej rozbrzmiewać dziś będzie "Missa Latina" - dzieło łódzkiego kompozytora Zdzisława Szostaka, dedykowane Janowi Pawłowi II. Msza jest hołdem dla Papieża-Polaka w rocznicę Jego wyboru na stolicę Piotrową. Zespołami Filharmonii Łódzkiej dyrygować będzie sam kompozytor. Współorganizatorami koncertu są Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak oraz Arcybiskup Metropolita Łódzki Władysław Ziółek.

„Missa Latina” (Msza Łacińska) powstała trzy lata temu. Zdaniem krytyków muzycznych kompozycja jest ukoronowaniem całego dorobku kompozytorskiego Zdzisława Szostaka, który znany jest szerszej publiczności jako twórca muzyki filmowej, a melomanom – głównie jako znakomity dyrygent. Kompozytor zadedykował mszę zmarłemu papieżowi, ale uczynił to dopiero po pewnym czasie, gdyż – jak mówi – nie chciał być posądzany o koniunkturalizm. Utwór zabrzmi dziś po raz trzeci. Prawykonanie odbyło się w marcu 2005 roku w Filharmonii Łódzkiej.

Zdzisław Szostak ukończył studia dyrygenckie i kompozytorskie w Katowicach, następnie kilkanaście lat spędził w Poznaniu (od 1967 r. był kierownikiem artystycznej tamtejszej filharmonii, wcześniej jej dyrygentem). Na początku lat 70 trafił do Łodzi. Z łódzką orkiestrą Zdzisław Szostak nagrywał własną muzykę do filmów. Słychać ją m.in. w "Arii dla atlety" Filipa Bajona, "Thais" Ryszarda Bera, w serialach "Królowa Bona" i "Kanclerz". W sumie dokonał nagrań do ponad 200 filmów.

Źródło: www.Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071016111318581