Harlem Gospel Choir przyjedzie do Polski

czw, 18 paź 2007, 17:10:40

Autor: Jerzy Piątek

Śpiewacy ze światowej sławy nowojorskiego chóru Harlem Gospel Choir określani są często mianem „aniołami z Harlemu”. Ambasadorowie muzyki gospel już wkrótce przyjadą do Polski – od 2 do 16 grudnia wystąpią w jedenastu miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Rybniku, Łodzi i Gdyni. Artyści zaprezentują polskiej publiczności nowy program.

Harlem Gospel Choir śpiewa rdzenną muzykę Czarnego Kościoła. Charakterystyczna jest towarzysząca jej żywiołowość. Zespół sięga do korzeni religijnej muzyki gospel, z której rodowód biorą jazz i blues. Nowojorscy artyści mają na koncie występy z niezapomnianymi osobowościami sceny muzycznej - wystąpili u boku Diany Ross, Lauryn Hill, Stevie Wondera, a także R. Kelly. W 2006 roku chór zaśpiewał z zespołem Gorillaz, a także z Yolandą Adams  w słynnym BB King Blues Club w Nowym Jorku. Harlem Gospel Choir dał także niezapomniany pokaz z okazji sześćdziesiątych urodzin Sir Eltona John’a. W ubiegłych latach chór wystąpił u boku polskich gwiazd, jak Natalia Kukulska, Mieczysław Szcześniak i zespół Sistars.

Inicjatorem powstania Harlem Gospel Choir był Allen Bailey, ceniony i doświadczony menedżer i producent R&B, który pracował z takimi sławami, jak chociażby Lionel Richie & The Commodores, Prince, a nawet Michael Jackson. Bailey dokonał inauguracji chóru 15 stycznia 1986 roku w renomowanym Cotton Club.

Dla śpiewaków z Harlem Gospel Choir udział w chórze był szansą na wydostanie się z getta. Teraz propagują szlachetne idee miłości i solidarności. Za przykładem Doktora Martina Luthera Kinga celem, do którego dążą jest równość wszystkich nacji, środowisk i kultur. W śpiewie Harlem Gospel Choir znajdują odzwierciedlenie jego słowa: „jednoczmy ludzi i obdarowujmy ich”. Chór zbiera fundusze na cele charytatywne dla ofiar wojen i kataklizmów.

W uznaniu dla działalności artystycznej i charytatywnej, Harlem Gospel Choir doczekał się własnego święta – ustanowionego przez mera Nowego Jorku Michela Blumberga na dzień 15 stycznia.

Źródło: www.Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071018171040842