Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Abp Gocłowski i polityka

Metropolita gdański udzielił wywiadu dziennikowi „Dziennik”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie tryumfalny ton wypowiedzi abp. Gocłowskiego, jakże kontrastujący z pokorą i polityczną dyskrecją Kościoła, o którą sam bohater wywiadu toczył boje przypisując przekroczenie misji kościelnej duchownym konfratrom.Rozumowanie abp. nie pozostawia wątpliwości: wtrącanie się Kościoła do polityki to popieranie PiS-u; poparcie udzielane PO jest apolityczne. To nie jedyny brak konsekwencji w myśleniu gdańskiego hierarchy. Stojąc jak upiorny cień za kościelną aferą wszechczasów kreuje medialnie swój autorytet. Ale za jaką cenę? By ratować archidiecezję od dalszych upokorzeń zmuszony był uzależnić się od banków i polityków.

W jednym miejscu identyfikuje się z programem PiS ("Hasła Prawa i Sprawiedliwości były pozytywne”), w drugim zachwala wybór Polaków głosujących na PO, która ma przecież całkowicie odmienne założenia.

Biskup postrzega przełom lat 90-ch jednostronnie. Nie zauważa uwikłania polskiej suwerenności w kompromis ze spadkobiercami komunizmu i jakże nierówny start w rzeczywistość kapitalizmu. Ślepy jest na korupcję elit i zdławienie polskiej klasy średniej. Zachwyt biskupa nad wolnością nie gaśnie nawet przy niepokojach Jana Pawła II, o jakość demokracji penetrowanej przez niezwyciężone grupy lobbingowe.

Z wywiadu wyłania się obraz Polski spłaszczony i naiwny. Wszystko będzie dobrze pod rządami jednej, właściwej partii.

Nie dziwiłbym się, gdyby biskup miał tyle samo lat, co młodzi ludzie emigrujący do Anglii. Nie pamiętają oni obietnic o cudzie, które dawała jedynie słuszna partia robotnicza. Nie są aż tak bystrzy, żeby wyłowić wpadki Tuska, które dosadnie ilustrują poziom jego kompetencji. Jak np. ta, gdy opowiadał kompletne bzdury o podatkach w Irlandii, kraju przywoływanym w tej kampanii, jak libretto mydlanej opery.

Przeoczenia i niepamięci biskupa sięgają jeszcze dalej. Dosłownie jak w bajce Andersena ludzi, którzy na to nie zasługują drapuje w kostium moralistów, a polityków, którzy apele Kościoła o poszanowanie życia ludzkiego potraktowali serio kwalifikuje jako wiarołomców. („Ci, którzy powołują się na korzenie chrześcijańskie, niech idą do spowiedzi”). Gocłowski nie dosłyszy deklaracji partyjnych liderów PO, którzy stawiają na indywidualny wybór człowieka w kwestii handlu w niedziele, aborcji, pornografii itd.

Arcybiskup nie dociera do splotu różnic, które gnębią liberalizm i chrześcijaństwo. Jego ambicje nie sięgają tak daleko. Wystarcza mu rola autorytetu wypromowanego przez media. Można się więc spodziewać, że T. Gocłowski nadal będzie zadowalał medialne spółki firmując wiarygodność ich globalistycznego przesłania, a do historii przejdzie, jako wasal dwóch panów zadłużony po uszy z powodu swej lekkomyślności.Opcje Artykułu

Abp Gocłowski i polityka | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jj wto, 30 paź 2007, 17:20:51

No tak... gdyby Abp. nadawał w tonie RM albo Jarka K to dla autora taka wizja Polski byłaby głeboka i poważna...

W Polsce dobrze widać, że nie ma przyszłości dla KRK - "Mr 3:24  Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać."

 
maxurd śro, 31 paź 2007, 12:39:47
Conajmniej wypada podac link do wywiadu. Tak to kilka zdan o niewiadomo czym

---
Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń