Święto Boga żywych!

nie, 1 lis 2015, 23:41:00

Autor: Jakub Piotr Sowiński

Listopad nierozerwalnie kojarzy nam się z świętami zaczynającymi się u progu tego miesiąca - Dniem Wszystkich Świętych i Wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych. Oba święta poprzedni reżim bodaj we wszysktich krajach komunistycznych starał się zmienić w smutne (żeby nie powiedzieć wręcz smętne) "święto zmarłych". Musimy przyznać tu, że ta zmiana świadomości w większości wypadków się udała.

Już na przełomie epoki antycznej i średniowiecza Kościół zdał sobie sprawę, że liczba świętych wyznawców i męczenników wyraźnie przekracza możliwości i objętość kalendarza co uniemożliwiało oddanie szacunku tymże świętym, a także dziękczynienie Bogu za ich świadectwo życia, które to (dziękczynienie jak i cześć) są podstawowym sensem każdego święta czy liturgicznego wspomnienia danego świętego.

Z tego powodu zarówno na wschodzie jak i zachodzie powstała tradycja "grupowego" wspomnienia, czy obchodzenia uroczystości ku czci wszystkich świętych. Początkowo święta te obchodzono w okresie wiosenno-letnim . Na zachodzie 1. maja, a na Wschodzie w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach (do dziś). Z czasem Kościół Zachodni przesunął termin uroczystości na listopad (731 rok). Pierwotny termin tych uroczystości wyraźnie wskazywał, że święta te bardziej wskazują na życie niż śmierć.


Drugi dzień listopadowych świąt (na Wschodzie 1. kwietnia) znany powszechnie jako Dzień Zaduszny również wskazuje nam życie, i to wieczne. W tym dniu, Kościół pamięta o swoich wiernych i modli się, aby mogli cieszyć się wieczną radością w niebie.

Zwiększona odwiedzalność grobów w tym okresie, dla chrześcijan winna w związku z tym mieć tylko wtedy sens, jeśli będzie połączona z współradowaniem się ze szczęścia naszych bliskich, albo przynajmniej modlitewnym wysiłkiem o ich życie wieczne.
Bóg jest przecież Bogiem żywych, nie umarłych (por. Mt 22,32, Mk 12,27, Lk 20,38).

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071101234100763