Rozpoczął się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

pon, 5 lis 2007, 15:18:34

Autor: Jerzy Piątek

Koncertem chóru Sienna Gospel Choir w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie rozpoczęła się wczoraj trzecia edycja Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. (TKCh) W tym roku tematem przewodnim organizowanej przez Ośrodek Kultury Ochoty imprezy jest „Powołanie”, pojęcie wiążące się z zagadnieniem obowiązku, wyrazistych przekonań oraz wytrwałego realizowania postawionych celów. Większość imprez, które odbędą się w ramach Tygodnia, podporządkowana będą tej właśnie idei.

Na szczególną uwagę zasługują dwa panele dyskusyjne, których tematem będzie powołanie do pielęgnacji polskiej tradycji i historii, a także powołanie do poszukiwania piękna w ramach tzw. sztuki współczesnej. Pierwszy z paneli dyskusyjnych dotyczyć będzie książki Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”, która – zdaniem organizatorów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej - nie doczekała się dotąd w Polsce systematycznej analizy i rzeczowej dyskusji. Natomiast podczas drugiego uczestnicy spróbują odpowiedzieć, czy nowoczesna sztuka (muzyka, malarstwo, instalacje multimedialne) faktycznie znajduje się  w fundamentalnym sporze z religią.

TKCh jest jednak przede wszystkim wydarzeniem artystycznym i to właśnie koncerty i wystawy przesądzają o jego niepowtarzalnym charakterze. W tym roku będzie można usłyszeć m.in. interpretacje pieśni liturgicznych w wykonaniu Michała Jacaszka (środa, 7 listopada). W Kościele Świętej Trójcy zaśpiewa Chór Centrum Myśli Jana Pawła II i prawosławny chór Oktoich (9 listopada). Na specjalną uwagę zasługuje akustyczny koncert zespołu Raz Dwa Trzy i Chili My.

W ramach TKCh odbędą się również Zaduszki Artystów u ojców Dominikanów (5 listopada) – lista tegorocznych artystów jest bardzo długa: Małgorzata Kożuchowska, Antonina Krzysztoń, Viola Brzezińska, Mateusz Damięcki, Natalia Kukulska, Krzysztof Sadowski, Lora Szafran i wielu innych. Niecodzienne wydarzenie będzie miało miejsce na placu Konstytucji – widzowie obejrzą spektakl zatytułowany „Opowieści papieskie„ Teatru itp (6 listopada).

Imprezom towarzyszyć będzie unikatowa wystawa największej w Polsce kolekcji „świętych obrazków” Marii Parzuchowskiej pt. ”Obrazek sakralny jako cenna pamiątka”. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zakończy się 10 listopada.

Źródło: www.Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071105151834956