Czy iść na koncert w adwencie?

pią, 23 lis 2007, 00:00:29

Autor: Damian

Mój dobry przyjaciel gra w zespole, niedługo organizują swój pierwszy samodzielny koncert, a mi bardzo zależy żeby na niego pójść, niestety jedyny termin jaki udało im się zająć to 13 grudnia czyli jakby nie patrzeć sam środek adwentu. I na tym polegam mój dylemat czy iść na ten koncert (w końcu adwent o radosne oczekiwanie na przyjście Pana, ale pewnie naginam trochę tę prawdę do moich potrzeb) czy nie iść i zawieść mojego przyjaciela. Niestety kolega jest niewierzący, aczkolwiek moją decyzję w związku z wiarą na pewno by zrozumiał.

W sensie ścisłym Adwent jest okresem szczególnie radosnego oczekiwania na powtórne przyjście Pana. Nie mniej jednak owo oczekiwania winno być złączone z czasem pewnego oczyszczenia, któremu nadmiar zabaw nie służyłby. Równocześnie obecna redakcja przykazań kościelnych za post uznaje piątki i Wielki Post.

Warto w tym wszystkim znaleźć Złoty Środek i umieć połączyć okres duchowego oczyszczania się przed Paruzją jak i elementy radości takiej zwykłej ludzkiej, zwłaszcza jeśli związane jest to z pielęgnowaniem przyjaźni.

Dla pewnej równowagi można podjąć jakieś dodatkowe postanowienie pokutne, choćby jednodniowe, którego nie podjęlibyśmy się w innym wypadku.

Dodatkowe informacje na ten temat można znaleźć w Katechizmie Kościoła Katolickiego, artykuły: 524, 1093-1095.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071106224530636