Benedykt XVI: w czasach posoborowych byłem zbyt bojaźliwy

czw, 8 lis 2007, 23:24:40

Autor: Marcin Stanowiec

We Włoszech ukaże się wywiad z papieżem zawarty w tomie wspomnień kardynała Leo Scheffczyka, z którym Benedykt XVI długie lata się przyjaźnił. W udzielonym ojcu Johannesowi Nebelowi wywiadzie papież przyznaje: w czasach posoborowych byłem zbyt bojaźliwy.

Benedykt XVI przyznał, że w młodości był "niemal zbyt bojaźliwy" wobec niektórych odważnych tekstów, jakie ogłaszano w Kościele katolickim po Soborze Watykańskim.

W wywiadzie papież opowiada o swej przyjaźni z przyszłym kardynałem Scheffczykiem w czasach, gdy najpierw studiowali w seminarium we Fryzyndze w 1946 roku, a potem obaj zostali profesorami teologii.

Benedykt XVI wspominając czasy posoborowe powiedział, że "sytuacja była wówczas skrajnie chaotyczna i niespokojna, a samo stanowisko doktrynalne Kościoła nie zawsze było jasne". Dodał, że jego lęk wynikał wówczas między innymi z tego, że "pojawiały się tezy, które w rzeczywistości nie były zgodne z dogmatem". Jak podkreślił papież, podczas gdy jego przyjaciel zajmował zawsze jasne i niedwuznaczne stanowisko, on sam miał znacznie większe obawy.

(na zdj. kard. Scheffczyk)

Źródło: PAP/Prawy.PL

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071108232441934