Kościół dostanie pół procent powierzchni gruntów

sob, 10 lis 2007, 23:34:13

Autor: Jakub Piotr Sowiński

Tylko pół procent wszystkich gruntów oraz lasów Republika Czeska zwróci Kościołowi w formie restytucji naturalnej. Wynika to z faktu, że grunty chcą odzyskać wyłącznie zakony i kongregacje, głównie męskie.

Według archiwów zakony męskie mają odzyskać 18561 hektarów gruntów rolnych i 61000 hektarów lasów. Zakony żeńskie przed zagarnięciem przez komunistyczny reżim posiadały zaledwie 1500 hektarów gruntów rolnych.

Tymczasem niektóre media straszą o 46 tysiącach hektarów gruntów i 180 tysiącach hektarów lasów. Tymczasem jak uściśla Karel Štícha, administrator gospodarczy praskiej archidiecezji liczby te ukazują utracone mienie Kościoła, z którego większość ma zostać zwrócona w formie kompensacji finansowej.

W chwili obecnej zwrot gruntów blokuje ustawa o gruntach z 1991 roku. Dopiero teraz, po 16 latach powstała komisja rządowa, która rozpatrzy narastający problem.

Minister rolnictwa Petr Gandalovič stwierdza, że po uregulowaniu problemu w drodze nowej ustawy majątek w gruntach mógłby zostać zwrócony w przeciągu 90 dni od wejścia ustawy w życie, co może nastąpić już w przyszłym roku. W chwili obecnej państwowy fundusz gruntów rolnych dysponuje 50 tys. hektarów. Równocześnie minister uspokaja rolników, którzy wynajmują ziemię, że dla nich zmieni się tylko właściciel z Państwa na któryś z zakonów.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071110233413862