Encyklika o nadziei

sob, 24 lis 2007, 09:21:36

Autor: Maria Czerw

Druga encyklika Benedykta XVI, zatytułowana "Spe salvi", zostanie ogłoszona 30 listopada – poinformował Watykan. Jest poświęcona nadziei.

"Latem tego roku wszyscy myśleli, że Benedykt XVI odpoczywający najpierw w Lorenzago di Cadore w Dolomitach, następnie w Castel Gandolfo pod Rzymem, pracuje nad encykliką społeczną, tymczasem była to encyklika o nadziei" - pisze w "Corriere della Sera" watykanista Luigi Accattoli. Druga encyklika obecnego papieża liczy zaledwie 81 stron, tytuł jej zaś - "Spe salvi" (W nadziei zbawieni) - autor zaczerpnął z Listu św. Pawła do Rzymian: "W nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni. Nadzieja zaś, której spełnienie już się ogląda, nie jest nadzieją, bo jak można się jeszcze spodziewać tego, co już się ogląda? Jeżeli jednak, nie oglądając, spodziewamy się czegoś, to z wytrwałością tego oczekujemy" (Rz 8, 24-25).

Accattoli przypomina, że temat nadziei niezwykle często pojawia się w nauczaniu Benedykta XVI, zwłaszcza ostatnio. Zwraca uwagę, że w kazaniu, wygłoszonym podczas niedawnej wizyty w Neapolu, papież aż jedenaście razy wymówił to słowo. W encyklice mowa jest o postaciach, które wyróżniły się w praktyce tej cnoty, jak św. Augustyn czy św. Józefina Bakhita, była niewolnica sudańska, która zmarła we Włoszech w 1947 r.

Encykliki Benedykta XVI to może być tryptyk poświęcony trzem cnotom teologalnym zauważa włoska prasa.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071124092136272