Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Biskupi a Karta Praw podstawowych

Argumentacja biskupów w sprawie Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej nie jest trafna. Episkopat skupił się na tym czego w Karcie brakuje, a to tylko połowa problemu. Ważniejsze jest czego w Karcie jest za dużo. Obfitość zapisu antydyskryminacyjnego budzi niepokój i obnaża braki w rozumowaniu chrześcijan. Episkopat stanął jako ostatni Mohikanin broniący definicji rodziny antropologicznie spójnej z dobrem osoby, pomimo że tak trudno jest udowodnić związek między jej upośledzeniem a obdarowaniem homoseksualistów jej przywilejami.W pomieszaniu pojęć i zręcznym ich manipulowaniu można się zagubić.

Art. 22 Karty Praw Podstawowych mówi o równości i niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną. To właśnie ten zapis jest koniem trojańskim, który w przyszłości może rozsadzić instytucję rodziny składającej się z mężczyzny, kobiety i dzieci.

Zakazuje się jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na (…) orientację seksualną – pisze ustawodawca paneuropejski. A orientacja seksualna zamieszczona jest tuż obok płci, rasy, koloru skóry lub pochodzenia etnicznego czy społecznego.

Ktoś mógłby pomyśleć, że mamy do czynienia z błogosławionym uniwersalizmem chrześcijańskim. Karta kojarzy wartości humanizmu laickiego z Kazaniem na Górze, gdzie błogosławionymi są dzieci i prześladowani. Ale to tylko pozory, za którymi drzemie wróg rodzaju ludzkiego. Bo owe ewangeliczne dzieci, chcą czy nie chcą muszą być oddane w adopcję parom homoseksualnym. I na nic się zda tłumaczenie, że Karta do takich sytuacji jak ta w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Belgii i Holandii nie doprowadzi. Nie prześladować homoseksualistów to dać im wszystkie prawa małżeństw – konsekwentnie i logicznie egzekwują liberalni doktrynerzy. Prawo do wolności jednych jest więc realizowane kosztem rozwoju drugich.

Prawa małżeńskie i rodzinne zostały podciągnięte pod prawa poszczególnych jednostek. Desygnacja orientacji seksualnej nigdy nie jest aktem grupowym, jest aktem jednostkowym ale została objęta ochroną należną grupom etnicznym i religijnym, które wnoszą pozytywny społecznie potencjał. Najmniejsza zaś próba porównania obu potencjałów zakończy się oskarżeniem o dyskryminację.

Jak więc należy traktować homoseksualistów? Jak niepełnosprawnych? Homoseksualistów od niepełnosprawnych różni to, że nie przyznają się do swoich ułomności, choć empirycznie jest ona dowiedziona. (Odwołuję się do raportów medycznych i psychologicznych, z których dowiadujemy się, że homoseksualna kondycja to nie efekt presji społecznej, ale ryzykownych zachowań tej grupy, dziecięcych traum i powikłań tożsamościowych pochodzących wprost z nadużycia uwarunkowań naturalnych, takich chociażby jak celowość ciała). A wyrównywać szanse można tylko w oparciu o realną diagnozę.

Porządkowanie ideologicznie stygmatyzowanych pojęć należałoby zacząć od definicji dyskryminacji, bo jej pierwotne znaczenie nie odmawia praw i przywilejów i nie prześladuje kogokolwiek. Lęk episkopatu i części środowisk naukowych w przyznaniu się do koniecznego niekiedy zabiegu różnicowania jest typową dla liberalizmu pułapką językową. Myśliciele liberalni wydrenowali pierwotne pojęcia z ich znaczeń i poprzez skuteczność wielokrotnego powtarzania przedefiniowali je. Różnicowanie, które waluuje prawdę zostało obciążone odium prześladowania. Zmieniono też znaczenie równości, która od czasów oświecenia była równością wobec natury. Równość współczesna to już nie bogactwo różnorodności ale relatywizm, wielość prawd, z których żadna nie ma szczególnego znaczenia. Różnicowanie jest warunkiem obiektywizmu. Negując sensowność różnicowania narażamy społeczeństwo na niesprawiedliwość, czyli że nie odda się instytucji małżeństwa tego co się jej należy.

Episkopat obrał taktykę wzmacniania roli naturalnego małżeństwa. Jest to dobra strategia, ale bez pomocniczego wyjaśnienia nietrafna. W imię prawdy o człowieku i jego dobru – należy rozróżniać związki homoseksualne od małżeństw, orientację homoseksualną od heteroseksualnej, bo nie są one sobie równe. Ale stwierdzenie nierówności zostało tak bardzo obciążone, że episkopat po prostu obawia się wskazywać na owe różnice i jego przesłanie staje się w ten sposób niejasne, a nawet robi wrażenie „ciemnego” uporu, który może jedynie wynikać z przywiązania do pewnej obyczajowości. Nie odwołując się do różnic biskupi prowokują podejrzenie o działanie na szkodę społeczeństwa heterogenicznego, które jest – według zwolenników liberalizmu – ich cywilizacyjnym osiągnięciem.

Błędem episkopatu jest mieszanie dowodzenia teologicznego z racjonalnym. Biskupi cytują Benedykta XVI, który przekonuje do prawa naturalnego. Ale chrześcijańskie rozumienie natury porusza się w płaszczyźnie mądrościowej i więcej czerpie z objawienia. Nawet jeśli zgadza się z rozumem i jest rozumem ożywione to jego punkt ciężkości leży po stronie wiary. Zawsze można wtedy odpowiedzieć biskupom: państwo nie ma charakteru wyznaniowego. Obok takiej argumentacji trzeba poszukiwać dobra osoby w płaszczyźnie użyźnionej empirycznie. A Kościół ma ku temu spore możliwości. Odpowiedzialność za godność ludzką, miłość do człowieka są identycznym punktem odniesienia dla wszystkich uczestników gry społecznej. Nikt też nie powie, że nie chce znać prawdy o człowieku, albo, że nie powinna ona mieć charakteru interdyscyplinarnego, jako wspólnej odpowiedzi teologów, etyków i załóżmy psychologów.

Kościół animujący własny potencjał akademicki byłby bardziej wiarygodny i skuteczny. W miejsce nieustannego powoływania się na chrześcijańską moralność lepiej  zainspirować badania socjologiczne nad związkiem pomiędzy upośledzeniem ekonomicznym i mentalnym rodziny a rozciągnięciem przywileju małżeńskiego na homoseksualistów. Dlaczego do tej pory katolickie ośrodki uniwersyteckie nie przygotowały raportu o trudnościach tożsamościowych młodzieży w kontekście coraz bardziej agresywnych propozycji homoseksualnych?

Kościół jest osamotniony, ale jeszcze na tyle silny, że mógłby zawalczyć o prawdę o człowieku i prawdę tę sugestywnie przybliżyć społeczeństwu bez narażania swojego stanowiska na absurdalne posądzenie o ideologizowanie.Opcje Artykułu

Biskupi a Karta Praw podstawowych | 14 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Biskupi a Karta Praw podstawowych
BLyy nie, 25 lis 2007, 21:23:11
Popieram wszystkie prawa dla homoseksualistów prócz wychowywaniu adoptowanych dzieci.W koncu homoseksualiści byli od zawsze, w starożytnej Grecji i Rzymie i było to czymś normalnym, niczym złym i tym krajom było dobrze.
Więc wszystkie równouprawniające prawa okey poza wychowywaniem dzieci.

---
Nie trzeba wierzyć by być prawym,ateista też może.
 
Biskupi a Karta Praw podstawowych
corka śro, 28 lis 2007, 09:40:14

Jacku Lehr

czytajac twoj artykul, ktory jest interesujacy i podoba mi sie -nie moge temu zaprzeczyc-ale chialam Cie zapytac bo ci homoseksualisci to nie jakies postacie z Harry Potter-ale zyjace osobniki-rozmawiales Ty chociaz z jednym takim homoseksualista osobiscie pijac z nim kawe cherbate cole?.

To, ze opierasz sie na jakichs tam badaniach...Hitler tez sie opieral-chcial stworzyc jedyna w swoim rodzaju rase-doskonala-czy jest on Twoim  idolem? czy Ty chcesz tez stworzyc rase Chrzescijan pozbawionych homoseksualizmu?.To tez jest niby super idea-widzialam w poprzednim rzadzie ze ten pomysl wielu by sie spodobal. gratuluje.

---
"Kto bowiem wszedł do odpocznienia jego, ten sam odpoczął od dzieł swoich, jak Bóg od swoich." (Hebr. 4:10)

 
Biskupi a Karta Praw podstawowych
BLyy czw, 29 lis 2007, 21:40:31
No i czy czarny człowiek czuje sie dobrze w Polsce? zwykle nie. A młodzi napewno nie. Nie dawno byl przypadek taki że szło dwóch czarnych i zaczepili ich biali i domysl sie jak sie to skończyło dla wszystkich. To jest argument, bo tu chodzi o dobro dziecka. A te wyśmiewanie to tylko łagodnie nazwałem wyśmiewaniem co sie odbije na jego psychice w przyszłości. Bo to nie jest tak sam rodzaj gnębienia, jak białego czy czarnego. Czarny ma znacznie gorzej niż biały. To samo by było w przypadku dziecka wychowywanego przez kobiete i ojca i dwoch ojców. Pozatym może sie też odbić na psychice nie tylko ze względu na wyśmiewanie, ale i przez samo wychowanie przez dwóch tatusiów

---
Nie trzeba wierzyć by być prawym,ateista też może.

 
Biskupi a Karta Praw podstawowych
reguly czw, 20 gru 2007, 10:28:38
http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=2201

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń