Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

W Warszawie stanie Centrum Opatrzności

Centrum Opatrzności Bożej wraz ze Świątynią Opatrzności, miejscem pochówku wybitnych Polaków oraz multimedialne muzeum Prymasa Tysiąclecia powstaną na polach wilanowskich – poinformowała w specjalnym komunikacie Kuria warszawska. Taką decyzję podjął ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.Fundacja i Archidiecezja zapowiedziały, że w najbliższych miesiącach podejmą szeroką akcję promocyjną, skierowaną do wiernych i do potencjalnych sponsorów. Zwrócą się także do organizacji i instytucji, które mają prawo wspierać dzieła kulturalne, "a takich w budowanym kompleksie jest wiele".

Pełna treść komunikatu kurialnego:

"Sytuacja dojrzała do tego, by w Warszawie powstało narodowe centrum jednoczące wszystkich Polaków. Naszym pragnieniem jest, by poza miejscem kultu religijnego było to także centrum kultury i życia społecznego Polaków. Rozwój Kościoła i narodu stanowi w Polsce jedność. Zdaję sobie sprawę z tego, że mamy duże ambicje, ale jestem przekonany, że nam się uda" - mówi abp Kazimierz Nycz.

Trwają konsultacje ze specjalistami. W nowym roku zaprezentowane zostaną projekty budowy Centrum Opatrzności Bożej oraz szczegóły dotyczące przeznaczenia poszczególnych jego części. Równocześnie wiosną nastąpi "nowe otwarcie" na budowie, poprzez wyłonienie firmy w przetargu, spełniającym wymogi ustawy o zamówieniach publicznych. Umożliwi to włączenie się w powstawanie Centrum wszystkim osobom i instytucjom, które tego zechcą.

Na polach wilanowskich trwa budowa Świątyni Opatrzności, rozpoczęta w 2002 roku dzięki staraniom księdza Prymasa Kardynała Józefa Glempa. Sama świątynia zajmuje mniej niż jedną trzecią powierzchni. Reszta to pomieszczenia przewidziane na cele muzealne i kulturalne.

Centrum Opatrzności Bożej stanowi wypełnienie uchwały Sejmu z 5 maja 1791 roku o budowie Świątyni Opatrzności Bożej jako narodowego wotum wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Położenie kamienia węgielnego nastąpiło 3 maja 1792 roku. Jest także próbą wypełnienia ustawy z 17 marca 1921 roku o budowie grobowców dla zmarłych, uznanych za zasłużonych przez Sejm.

Dzieło poprzedników kontynuuje Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, który uchwałą z 28 października 1998 r. postanowił, że Świątynia Opatrzności będzie "symbolem wdzięczności Narodu za odzyskanie wolności w 1989 r., 20 lat pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, Jubileusz 2000 lat Chrześcijaństwa". Dziś należy dodać za cały pontyfikat sługi Bożego Jana Pawła II oraz wdzięczność za życie i dzieło Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, bez którego nie byłoby papieża Polaka na Stolicy Piotrowej, jak to powiedział Jan Paweł II w dniu inauguracji swojego pontyfikatu.

Warszawa, 26.11.2007. r.

 

Ks. Jarosław Mrówczyński, rzecznik Prasowy Arcybiskupa Kazimierza Nycza, Metropolity Warszawskiego
Opcje Artykułu

W Warszawie stanie Centrum Opatrzności | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
reguly wto, 27 lis 2007, 09:31:07

Taką decyzję podjął ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Ktory to juz raz z kolei? I cos kiepsko z ta opacznoscia - http://www.rkp.zone.pl/index.php?option=content&task=view&id=88 moze dla tego, ze nie trzymaja sie pierwotnych wytycznych projektu gdy to miala byc jeszcze po prostu Swiatynia Opatrznosci (bez podporzadkowywania kolejnego projektu pod jeden tylko, dominujacy Kosciol w RP)...  

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
reguly wto, 27 lis 2007, 09:46:08

>Zwrócą się także do organizacji i instytucji, które mają prawo wspierać dzieła kulturalne, "a takich w budowanym kompleksie jest wiele".

Czytaj: znow beda wyciagac lapy po kase do budrzetu panstwa, kozystajac z furtki obejscia prawa stworzonej im specjalnie do tego celu przez PIS.

> Sytuacja dojrzała do tego, by w Warszawie powstało narodowe centrum jednoczące wszystkich Polaków.

To moze poprosic o sponsoring Watykan? Chyba go stac... Tyle w koncu zawdziecza polskim katolikom...

> było to także centrum kultury i życia społecznego Polaków

...skupionym wokol KK.

> Równocześnie wiosną nastąpi "nowe otwarcie"

ale jaja, kazde nowe otwarcie zbliza nas do konca tej szobki czy raczej oddala?

> Jest także próbą wypełnienia ustawy z 17 marca 1921 roku o budowie grobowców dla zmarłych, uznanych za zasłużonych przez Sejm.

A to cos noweg... Nawet wobec woli samych zmarlych, ktorzy sobie za zycia wybrali juz inne miejsce pochowku? I z tego co mi sie wydaje jak dotad decydowal chyba KK a nie Sejm...

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
zbawieni śro, 28 lis 2007, 10:00:23

To ciekawe, że Kościół Katolicki próbuje sobie zawłaszczyć "Opatrzność Bożą". Tak jakby Bóg okazał swoje miłosierdzie tylko katolikom. Ale wiadomo, gdzie są pieniądze, tam raczej nie ma przyjaźni.

---
http://zbawieni.blox.pl
http://biblia.blox.pl
http://homoseks.blox.pl

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń