Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Rozpoczęło się święto Chanuka

4 grudnia zapłonęły w Warszawie chanukowe świece. Żydzi na całym świecie obchodzili Wigilię święta Chanuka. W warszawskiej Gminie Żydowskiej odbyło się uroczyste zapalenie pierwszej świecy w tradycyjnym ośmioramiennym świeczniku (chanukija).Święto zostało ustanowione na pamiątkę wyrzucenia posągów greckich bogów ze Świątyni Jerozolimskiej w roku 160 p.n.e. Stało się to dzięki powstaniu wznieconemu przez Judę Machabeusza w czasach, gdy nad ziemiami Izraela władzę sprawowała grecka dynastia Seleucydów. Bóg uczynił swój cud: niewielka ilość czystej rytualnie oliwy po otwarciu świątyni jerozolimskiej paliła się przez osiem dni.

Jest to święto trwające osiem dni - od 25 dnia miesiąca Kislew do 3 dnia miesiąca Tewet. Głównym obrzędem wykonywanym podczas tego święta jest zapalanie codziennie jednej świecy. Odbywa się to po zmroku i każda ze świec musi się palić, co najmniej trzydzieści minut. W rezultacie 8. dnia w chanukiji będzie 9 świec.

Świecznik powinien być umieszczony w widocznym miejscu. Według tradycji nie może jednak być głównym źródłem światła w pomieszczeniu.

Dla niereligijnych Żydów Chanuka przybrała formę świeckiego święta, w którym na wzór Bożego Narodzenia (zazwyczaj przypadającego mniej więcej w tym samym czasie), dzieciom daje się prezenty. W tym także gotówkę (jid. gelt) i słodycze (popularnym drobnym podarunkiem są czekoladki w kształcie monet). Ponadto podczas święta popularne są gry hazardowe - dorośli grają w karty, a dzieci w grę z wykorzystaniem drejdla, gdzie stawką są np. czekoladki lub cukierki.

W Izraelu święto to nabrało dodatkowo państwowego i militarnego znaczenia, za sprawą silnie podkreślanego związku z powstaniem Machabeuszy.

W zeszłym roku, 18 grudnia, po raz pierwszy w historii polskich Żydów w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia zapalenia świeczek chanukowych w obecności Prezydenta RP. Przy udziale Prezydenta dokonano ceremonii zapalenia świeczek chanukowych, po której Żydzi odśpiewali błogosławieństwo.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich odmówił z tej okazji modlitwę w intencji Rzeczpospolitej:

„Panie Wszechświata, który mocy i potęgi Użyczasz Narodom, Pobłogosław Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej, Ochroń ją przed wszelką niedolą, Spraw, aby była wielka i potężna, a wspaniały rozkwit stał się udziałem jej i wszystkich jej obywateli. Ześlij, o Boże, Błogosławieństwo Swoje na Prezydenta Państwa, na ciała ustawodawcze i wszystkich sterników Państwa, Amen.”Opcje Artykułu

Rozpoczęło się święto Chanuka | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Rozpoczęło się święto Chanuka
Jakub śro, 5 gru 2007, 15:29:21
Ładna modlitwa :)

---
Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń