Rozpoczęło się święto Chanuka

śro, 5 gru 2007, 05:06:54

Autor: Teodor Lacher

4 grudnia zapłonęły w Warszawie chanukowe świece. Żydzi na całym świecie obchodzili Wigilię święta Chanuka. W warszawskiej Gminie Żydowskiej odbyło się uroczyste zapalenie pierwszej świecy w tradycyjnym ośmioramiennym świeczniku (chanukija).

Święto zostało ustanowione na pamiątkę wyrzucenia posągów greckich bogów ze Świątyni Jerozolimskiej w roku 160 p.n.e. Stało się to dzięki powstaniu wznieconemu przez Judę Machabeusza w czasach, gdy nad ziemiami Izraela władzę sprawowała grecka dynastia Seleucydów. Bóg uczynił swój cud: niewielka ilość czystej rytualnie oliwy po otwarciu świątyni jerozolimskiej paliła się przez osiem dni.

Jest to święto trwające osiem dni - od 25 dnia miesiąca Kislew do 3 dnia miesiąca Tewet. Głównym obrzędem wykonywanym podczas tego święta jest zapalanie codziennie jednej świecy. Odbywa się to po zmroku i każda ze świec musi się palić, co najmniej trzydzieści minut. W rezultacie 8. dnia w chanukiji będzie 9 świec.

Świecznik powinien być umieszczony w widocznym miejscu. Według tradycji nie może jednak być głównym źródłem światła w pomieszczeniu.

Dla niereligijnych Żydów Chanuka przybrała formę świeckiego święta, w którym na wzór Bożego Narodzenia (zazwyczaj przypadającego mniej więcej w tym samym czasie), dzieciom daje się prezenty. W tym także gotówkę (jid. gelt) i słodycze (popularnym drobnym podarunkiem są czekoladki w kształcie monet). Ponadto podczas święta popularne są gry hazardowe - dorośli grają w karty, a dzieci w grę z wykorzystaniem drejdla, gdzie stawką są np. czekoladki lub cukierki.

W Izraelu święto to nabrało dodatkowo państwowego i militarnego znaczenia, za sprawą silnie podkreślanego związku z powstaniem Machabeuszy.

W zeszłym roku, 18 grudnia, po raz pierwszy w historii polskich Żydów w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia zapalenia świeczek chanukowych w obecności Prezydenta RP. Przy udziale Prezydenta dokonano ceremonii zapalenia świeczek chanukowych, po której Żydzi odśpiewali błogosławieństwo.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich odmówił z tej okazji modlitwę w intencji Rzeczpospolitej:

„Panie Wszechświata, który mocy i potęgi Użyczasz Narodom, Pobłogosław Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej, Ochroń ją przed wszelką niedolą, Spraw, aby była wielka i potężna, a wspaniały rozkwit stał się udziałem jej i wszystkich jej obywateli. Ześlij, o Boże, Błogosławieństwo Swoje na Prezydenta Państwa, na ciała ustawodawcze i wszystkich sterników Państwa, Amen.”

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071205050655552