Anioł stróż chroni dzieci przed molestowaniem

śro, 5 gru 2007, 23:16:27

Autor: Łukasz Godzwoń

Rzymskokatolicka archidiecezja nowojorska rozdaje książeczki do kolorowania i komiksy ostrzegające dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym. Książeczki zostały rozprowadzone w ok. 300 szkołach i 400 ośrodkach edukacji religijnej. Są także dostępne bezpłatnie w Internecie. Chodzi o to, by “pomóc młodym ludziom rozeznać się w sytuacjach, których powinni unikać”. - Staramy się to zrobić w sposób delikatny i odpowiedni dla wieku dziecka - zapewnił rzecznik archidiecezji.

W kolorowankach radosny Anioł Stróż mówi dzieciom, by nie miały żadnych tajemnic przed rodzicami, nie spotykały się z osobami poznanymi na internetowych czatach, a także, by tylko niektórzy ludzie - jak lekarz czy rodzic - mogli oglądać dziecko “tam, gdzie nosi się kostium kąpielowy”. Książeczka do kolorowania nawiązuje do ujawnionych w 2002 roku skandali związanych z molestowaniem seksualnym przez księży katolickich w USA w ilustracji przedstawiającej anioła z uśmiechem przyglądającego się przez otwarte drzwi księdzu i ministrantowi.

- Ze względów bezpieczeństwa dziecko i dorosły nie powinni przebywać sami w zamkniętym pomieszczeniu - głosi podpis pod obrazkiem.

W komiksie przeznaczonym dla dzieci powyżej 10 lat nastolatek prosi św. Michała Archanioła o siłę, by potrafił powiedzieć dorosłym o wykorzystaniu seksualnym dwóch szkolnych koleżanek.

David Clohessy, dyrektor organizacji skupiającej ofiary wykorzystywania przez księży uważa, że książki powinny jasno twierdzić, że także zaufani dorośli, w tym duchowni, mogą wykorzystywać seksualnie.. Oświadczył on, że popiera każdą próbę uświadomienia dzieciom niebezpieczeństwa, ale należy zaznaczyć, że molestującym będzie raczej dorosły obdarzony przez dziecko zaufaniem, a nie obcy.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071205231628904