Nagroda "Giuseppe Sciacca" dla Marka Jurka

czw, 6 gru 2007, 23:16:41

Autor: Marcin Stanowiec

Jury VI Edycji Międzynarodowej Nagrody im. Giuseppe Sciacca, pod przewodnictwem profesora prawa Giuseppe Santaniello, Honorowego Przewodniczącego Rady Państwa Republiki Włoskiej, przyznało nagrodę Markowi Jurkowi, kiedy sprawował funkcję marszałka Sejmu i patronował pracom nad wpisaniem do polskiej Konstytucji ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

W uzasadnieniu jury napisało: „Postanowiliśmy przyznać to wyróżnienie w uznaniu Pana wysokiego zaangażowania moralnego i obywatelskiego w pełne poszanowanie zasad katolickich i fundamentalnych wartości cywilizacji europejskiej, w szczególną ochronę podstawowych praw każdej istoty ludzkiej, na arenie krajowej i międzynarodowej".

Nagroda Giuseppe Sciacca została ustanowiona w 2001 r. ku pamięci studenta architektury, który podczas swojego krótkiego życia charakteryzował się prawością i wielką szlachetnością wobec innych. Jednym z laureatów tej nagrody jest kard. Joseph Ratzinger, który otrzymał ją w 2005 r., a odbierał po wyborze na Stolicę Apostolską jako Benedykt XVI.

Obok marszałka Marka Jurka nagrodę w tegorocznej edycji odbierze również kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. Uroczystość odbędzie się 7 grudnia w Rzymie.

 

Radio Watykańskie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071206231641483