Nie będzie beatyfikacji Piusa XII?

wto, 18 gru 2007, 23:39:15

Autor: Marcin Stanowiec

Benedykt XVI wstrzymał decyzję o beatyfikacji Piusa XII. Informację tę potwierdził relator w procesie beatyfikacyjnym, niemiecki jezuita ksiądz Peter Gumpel. Według mediolańskiego dziennika "Il Giornale" dekret uznający heroiczność cnót papieża Eugenia Pacellego - a tym samym otwierający mu drogę na ołtarze - miał zostać podpisany wczoraj, ale tak się nie stało. Czy z obawy przed negatywnymi konsekwencjami dla stosunków z Izraelem? Nie tylko twierdzą włoscy watykaniści. Niektóre źródła historyczne przeczą świętości papieża czasów wojny – spekulują.

Intencje Benedykta XVI wydają się jednoznaczne: specjalna komisja, której powierzył ponowną ocenę dokumentów dotyczących Piusa XII, przeanalizuje je ponownie. Także pod kątem reperkusji, jakie jego beatyfikacja mogłaby mieć dla dialogu z judaizmem oraz stosunków Watykanu z Izraelem.

Po podjętej w maju przez specjalną komisję kardynałów jednogłośnej decyzji o heroiczność jego cnót, do beatyfikacji brakowało jedynie zgody Benedykta XVI. Ponieważ powołana przez niego kolejna komisja nie może podważyć wysuniętych wcześniej wniosków, jedynym jej celem, jak się przypuszcza, jest odsunięcie w czasie beatyfikacji, której od początku sprzeciwiały się środowiska żydowskie. Zdaniem obserwatorów bezprecedensowa inicjatywa papieża ma na celu zablokowanie wyniesienia na ołtarze Piusa XII.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20071218233916222