Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zmiany w Episkopacie Polski

W ciągu tygodnia Benedykt XVI dokonał kilku zmian w Kościele w Polsce. 22 XII nominował sufraganem tarnowskim ks. Wiesława Lechowicza, zaś 29 XII 07 roku przyjął rezygnację, złożoną zgodnie z kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, bpa Adama Dyczkowskiego z obowiązków ordynariusza zielonogórsko-gorzowskiego. Jego następcą został nominowany bp Stefan Regmunt, dotychczasowy sufragan legnicki. Ponadto, Ojciec Święty przyjął rezygnację, złożoną zgodnie z kan. 401 § 1 i kan. 411 Kodeksu Prawa Kanonicznego, bpa Mariana Kazimierza Zimałka z obowiązków sufragana sandomierskiego.
Ks. Wiesław Lechowicz urodził się 22 XII 1962r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Po uzyskaniu matury w 1981r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 24 maja 1987r. z rąk bpa Jerzego Ablewicza. Do 1992r. pełnił obowiązki wikariusza w Krościenku i Dębicy. Następnie został wysłany na studia do Rzymu, do Papieskiego Uniwersytetu Santa Croce. W 1996r. obronił doktorat z teologii. Następnie przez dwa lata pełnił obowiązki wikariusza w parafiach w Bochni i Nowym Sączu. W latach 1998-1999 był sekretarzem Biskupa Tarnowskiego i notariuszem w kurii diecezjalnej. Od 1999r. był prefektem w seminarium duchownym w Tarnowie. Bp Wiktor Skworc powierzył mu funkcję rektora tegoż seminarium w 2004r. W trakcie pracy jako prefekt seminarium obronił licencjat z prawa kanonicznego. Sakrę biskupią przyjmie 16 II 2008r. o godz. 12:00 w tarnowskiej katedrze. Jego tytularną diecezją jest Lambiridi.

Bp Stefan Regmunt urodził się 20 VI 1951r. w Krasnymstawie, w Archidiecezji Lubelskiej. W 1965r. razem z rodzicami przeniósł się na Dolny Śląsk. W 1969r. wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 29 maja 1976r. w Archikatedrze Wrocławskiej przyjął święcenia prezbiteratu z rąk abpa Henryka Gulbinowicza, dzisiaj kardynała, ówczesnego Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego. Skierowano go do pracy w Dzierżoniowie, gdzie był wikariuszem i rektorem jednego z kościołów. W 1981r. został wysłany na KUL w celu studiowania psychologii. Studia zakończył doktoratem. Od 1986r. do 1992 był wicerektorem i prefektem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Po utworzeniu przez Jana Pawła II Diecezji Legnickiej został inkardynowany do tejże diecezji. Przez rok był tam proboszczem. W 1993r. wraz z utworzeniem seminarium duchownego w tejże diecezji został nominowany jego rektorem. Ponadto pełnił równocześnie w diecezji inne odpowiedzialne funkcje. Jan Paweł II nominował go 3 XII 1994r. sufraganem legnickim, przydzielając mu tytularną stolicę biskupią Castellum Medianum. Sakry biskupiej udzielił mu osobiście 6 I 1995r. Współkonsekratorami byli abp Giovanni Battista Re (dzisiaj kardynał, Prefekt Kongregacji ds. Biskupów) i abp Jorge María Mejía (dzisiaj kardynał, emerytowany Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego).

(na zdj. bp Regmunt)


Opcje Artykułu

Zmiany w Episkopacie Polski | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń