Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Antykoncepcja

Pytania i odpowiedzi

Witam. Jestem mężatką, matką 8 miesięcznej córeczki. Jako że karmię ją wciąż piersią stosowanie Naturalnych metod planowania rodziny byłoby dość trudne. Zachowanie całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej jest również ciężkie.Chciałabym się więc dowiedzieć czy stosowanie środków antykoncepcyjnych przez osobę będącą w związku małżeńskim jest grzechem ciężkim czy lekkim. Zastanawiam się również czy stosowanie takich środków doraźnie np. prezerwatyw i środków plemnikobójczych traktuje się inaczej niż ciągłe stosowanie np. pigułek antykoncepcyjnych. Czy kobieta łykająca pigułki może wogóle liczyć na rozgrzeszenie i czy może przyjmować Komunię Świętą czy też jest to możliwe dopiero po zaprzestaniu. PozdrawiamTo faktycznie trudny dylemat - obciążający głównie kobietę. Pierwsze co mi przychodzi na myśl, to prośba do Pani, żeby się podzielić odpowiedzialnością za swoją płodność ze swoim partnerem, duszpasterzem, przyjaciółkami. Byłoby bardzo korzystnie udać się do poradni życia rodzinnego, które działają przy parafiach lub kuriach diecezjalnych.

Proszę być świadomą, że jest to problem wielu kobiet. Antykoncepcja wprowadza niepokój w organizm psychiczny i fizyczny kobiety. Tak, jest to ciało obce. Zresztą mężczyźni także preferują seks naturalny i spontaniczny bez zabezpieczeń. Dla takiego dobrego seksu warto sobie co nieco odmówić. Będzie bardziej smakowało. Proszę wybaczyć mi kolokwializm wypowiedzi. Dlatego istotne jest dzielenie się swoimi rozterkami z partnerem. Wspólnie zdecydujcie, czy warto czekać, aż Pani organizm nabierze krzepkości i ochoty do seksu.

Antykoncepcję proszę sobie rozrzucić na trzy półki. Taką, która zapobiega poczęciu, taką, która manipuluje procesami życiowymi i taką, która zabija życie już poczęte. W tym ostatnim przypadku nie mówimy już o antykoncepcji. Każda z tych metod ma swój ciężar gatunkowy, jeśli chodzi o relację z Bogiem i mężem. W różny sposób zaciąża na Pani duchowości. Szczegółów dowie się Pani w konfesjonale, bo jest to też sprawa rozeznania bardzo szczegółowych okoliczności. Proszę się wsłuchać w słowa spowiednika, bo będą one ważną wskazówką.

Z różnych relacji wiem, że księża są raczej tolerancyjni w takich przypadkach jak Pani. Proszę więc nie być dla siebie bardziej surową, niż Bóg.


pozdrawiam z modlitwą

Maria Czerw
Opcje Artykułu

Antykoncepcja | 10 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Antykoncepcja
Rafi F czw, 3 sty 2008, 19:13:51
1-wszy mit : karmienie piersią bardzo utrudnia, wręcz wyklucza stosowanie metod naturalnych

2-gi mit : jedyna możliwością jest wstrzemiężliwość

Oba mity to potworki. Na prawdę radzę poszukac pomocy, ale proszę, nie w poradni przyparafialnej (zdarzaja się niestety ludzie przypadkowi ) Proponuję poszukac kogos z towarzystwa lub stowarzyszenia świeckiego np.: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli NPR, Instytut Naturalnego Planowania Rodziny według metody prof. J. Rötzera, czy Liga Małżeństwo Małżeństwu. Dwa pierwsze należą do  Europejskiego Instytut u Edukacji Rodzinnej (IEEF).
Poglądowo mozna poczytac o NPR po porodzie (także w czasie karmienia) na tej stronie , jegnak polecam spotkac się osobiście. Jezeli jest jakas trudność, to prosze o kontakt z podaniem miasta/rejonu, spróbuję kogos znaleść .

3-ci mit : to księza decyduja co jest grzechem, a co nie. W ten sposób mozna zawsze znaleśc księdza, który odpusci nam nasze stałe "grzeszki"

4-ty mit: jak grzech "lekki", to mozna pogrzeszyć. Otóż  premetytacja juz zamienia grzech w cięzki (jezeli mamy tak klasyfikowac). Dlaczego cięzki? bo swiadomy, odpychajacy nas od Boga i tak samu Bogu obrzydliwy jak kazdy inny grzech. Manewry w na polu lekki/cięzki są zupełnym nieporozumieniem.

---
Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.

 
Antykoncepcja
Rafi F czw, 3 sty 2008, 19:21:59
Zapomniałem o jeszcze jednym micie:
mit 5-ty 'To faktycznie trudny dylemat - obciążający głównie kobietę." To juz totalna bzdura. Bardzo współczuję kobietom, które w oparcie o swoje małzeństwo potakują takim stwierdzeniom.  Ich mężom również współczuję - oboje nie zaznali więzi małżeńskiej.

Wyszło bardzo osobiscie - urazonych przepraszam. Nie mogłem przejść obok tego mitu obojętnie.

---
Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.

 
Antykoncepcja
mateusz sob, 5 sty 2008, 00:40:28
Muszę się zgodzic z przedmówcą (Rafi F). Owszem, Metody Naturalne nie są może najprostszym/najwygodniejszym rozwiązaniem - ale są rozwiązaniem możliwym i skutecznym (piszę jako ojciec dwojga dzieci). Poza tym my jako chrzesciajnie/katolicy mamy "podniesioną poprzeczkę". A "pójście na łatwiznę" mój ukochany Lewis opisywał jako podszepty diabła. :)         Proszę wykorzystać radę "Rafi F" i skontaktować się z jakimś lokalnym ekspertem, na pewno rozwieje on wiele watpliwosci :) Pozdrawiam.

---
Mateusz

 
Antykoncepcja. Stanowisko protestantów.
pawelll sob, 5 sty 2008, 08:34:34
Nie od dziś wiadomo, iż kościół katolicki jest przeciwny antykoncepcji. Od czasu do czasu media fascynują się tematem stosowania prezerwatyw i innych środków antykoncepcyjnych. A jaki jest stosunek innych kościołów do tego problemu? Czy również one są przeciwne antykoncepcji?
 • Stanowisko kościoła katolickiego opiera się na fragmencie z Księgi Rodzaju 38:9 -10 „Wtedy Juda rzekł do Onana: Idź do żony twego brata i dopełnij z nią obowiązku szwagra, a tak sprawisz, że twój brat będzie miał potomstwo. Onan wiedząc, że potomstwo nie będzie jego, ilekroć zbliżał się do żony swego brata, unikał zapłodnienia, aby nie dać potomstwa swemu bratu.  Złe było w oczach Pana to, co on czynił, i dlatego także zesłał na niego śmierć.”
 • Sednem tego fragmentu jest stwierdzenie „ Złe było w oczach Pana to, co on czynił”. Rodzi się pytanie, co było złe? Czy unikania zapłodnienia żony brata, tak by miała potomstwo – wykonując obowiązek lewiratu, czy też stosowanie antykoncepcji?
 • Kościoły protestanckie uważają, iż Onan nie wykonywał polecenia lewiratu i przez ten fakt sprzeciwił się Bogu, i za to został ukarany.
 • Kościół rzymskokatolicki uważa, iż został ukarany za stosowanie stosunku przerywanego.
 • Protestanci kwestię antykoncepcji zostawiają rozsądkowi małżonków, równocześnie potępia się metody wczesnoporonne zabijające zarodki ludzkie.
Pozdrawiam pawel

---
Nauczyliśmy się fruwać niczym ptaki na niebie, pływać jak ryby w morzach, ale nie nauczyliśmy się tej prostej sztuki, by żyć ze sobą jak bracia. Matin L. King

 
Antykoncepcja
basiadwa pon, 7 sty 2008, 08:47:16
Ja bym Ci radziła rozwazne podjęcie decyzji, wg własnego sumienia. Jeśli karmisz dziecko to nie stosuj zadnych hormonalnych leków, napewno nie sa obojętne dla Twojego i dziecka zdrowia. Ja nie uważam, żeby terapia hormonalna( antykoncepcja) była wielkim grzechem,aczkolwiek sama jej nie stosuję, ponieważ mi nie służy.Próbowałam w celach ale terapeytycznych róznych tabletek antykoncepcyjnych i po prostu mi nie służa. Sama z mężem dojdziesz do tego jaka najlepsza forma jest dla Was by mieć spokojne sumienie, bezstresowe i cudowne życie czerpać z miłości obojga.Pieszczoty również są wspaniałe i czasem w ryzykownych dniach warto "kochać" się w ten sposób.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń