Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kilka myśli nt. feminizmu

o właśnie heretyk Marcion sprowokował kościół do oficjalnego wypowiedzenia się na temat kanonu Pisma Świętego, a heretyk Ariusz zmusił Kościół do wyraźnego nauczania o boskości Pana Jezusa. W czasach współczesnych feminizm świadczy podobne usługi poprzez wyzwanie rzucone małżeńskiemu przymierzu". (Douglas Wilson, Reformowanie małżeństwa, Biblioteka Reformacji w Polsce, Wrocław 2007)
1. "Feminizm zaatakował przymierzowy charakter małżeństwa i popełnił tym samym okrutny błąd. Jednak suwerenny Bóg używa ludzkich błędów aby zmusić kościół do zdefiniowania i porzucenia tego, co odstępcze i przynoszące nieszczęście.


2. Wiele feministek z powodów światopoglądowych nie chce przejmować nazwiska męża. Nie zdają jednak sobie sprawy, że postępując w ten sposób decydują się zachować nazwisko ojca. Tym samym nie są w stanie uciec od symboliki przejmowania nazwiska po mężczyźnie, którego Bóg ustanowił przymierzową głową. Kobieta zachowująca po ślubie nazwisko ojca informuje w symboliczny sposób, że wciąż chce pozostać pod jego (nie zaś męża) przywództwem i opieką.

3. Zwyczaj przejmowania nazwiska po ojcu (lub mężu) wyraża prawdę, że osoba je otrzymująca jest chroniona i reprezentowana przez przymierzową głowę rodziny. Dążenia feministek do uniezależnienia się od przymierzowego przywództwa męża w rodzinie (a nie wszystkich mężczyzn) w istocie nie pomogły "wyzwolonym" żonom lecz naraziły je na więcej niebezpieczeństw. Feminizm spodował, że wielu mężczyzn przestało respektować przymierzowe przywództwo ojców oraz mężów i zaczęli traktować kobiety w przedmiotowy sposób, jako obiekt pożądania, nie licząc się z ustalonymi przez Boga strukturami w rodzinie.

4. "Przez pryzmat naszego funkcjonowania w małżeństwie powinniśmy sprawadzć, czy dobrze rozumiemy bibliną doktrynę o Trójcy. Według tego testu mężczyzna, który zdominował żonę jest arianinem - wyznaje herezję, że Chrystus jest poddany Ojcu, ponieważ jest istotą stworzoną. Mężczyzna, który zrzeka się władzy nad żoną (kapitulując wobec powszechnego feminizmu) jest sabellianinem - heretykiem, który nie widzi żadnych różnic (prócz imion) pomiędzy osobami Trójcy. (...) Właściwe zrozumienie małżeństwa wyklucza też wzajemne obarczanie się winą. Mąż nie może winić żony za stan małżeństwa; to tak jakby złodziej za kradzież winił swoje ręce. Chrystus przyjął odpowiedzialność za wszystko, czego nie uczynił, mężowie mają postępować podobnie wobec żon". (Douglas Wilson, Głowa rodziny, Biblioteka Reformacji w Polsce, Wrocław 2002).

Paweł Bartosik - autor jest pastorem Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku. Blog autora: www.pbartosik.blogspot.comOpcje Artykułu

Kilka myśli nt. feminizmu | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
moniazuber śro, 2 kwi 2008, 10:52:04
po pierwsze rozbawił mnie ten tekst
po drugie źródło: to nie jest publikacja feministyczna, jak więc można się na nią powoływać pisząc o feminiźmie
po trzecie śmiem twierdzić, że autor niewiele wie nt. ruchów emancypacyjnych i feministycznych
polecam bardziej dogłębne studium zanim zacznie się wypowiadać, to chyba logiczne...
na koniec: moje współczucie

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń