Prawo naturalne przed stanowionym

wto, 8 sty 2008, 01:26:34

Autor: Maria Czerw

W przemówieniu do dyplomatów akredytowanych przy Stolicy świętej papież przypomniał ogniska zapalne biedy i konfliktów na wszystkich kontynentach. Prawo pozytywne, ludzkie będzie miało swą moc wykonawczą tylko wówczas gdy zakorzeni się w prawie Stwórcy – powiedział papież. I dodał: Osoby odpowiedzialne za politykę, niezależnie od tego, do jakiej partii należą, winny bronić tej fundamentalnej rodziny, będącej podstawową komórką społeczeństwa.

„Z tego krótkiego przeglądu wyraźnie widać, że bezpieczeństwo i równowaga na świecie nadal pozostają kruche – mówił Papież. Powody do niepokoju są liczne. Tym niemniej wszystkie świadczą, że ludzka wolność nie jest absolutna, ale stanowi dobro wspólnie przez nas podzielane, za które wszyscy są odpowiedzialni. W konsekwencji porządek i prawo to elementy, które ją gwarantują. Jednak prawo tylko wówczas będzie miało skuteczną moc zapewniającą pokój, kiedy jego podstawy zostaną zakorzenione w prawie naturalnym, danym przez Stwórcę”.

„Muszę raz jeszcze wyrazić ubolewanie z powodu nieustannych ataków, dokonywanych na wszystkich kontynentach przeciw ludzkiemu życiu – kontynuował Benedykt XVI. Chciałbym przypomnieć razem z wieloma badaczami i naukowcami, że nowe horyzonty bioetyki nie narzucają wyboru między nauką a moralnością. Natomiast wymagają one raczej moralnego korzystania z nauki. Z drugiej strony, przypominając apel Papieża Jana Pawła II z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, cieszę się, że 18 grudnia zeszłego roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję wzywającą państwa, by wprowadziły moratorium co do wykonywania kary śmierci. Życzę, by ta inicjatywa pobudziła publiczną debatę nad sakralnym charakterem ludzkiego życia. Raz jeszcze ubolewam nad niepokojącymi zamachami na integralność rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Osoby odpowiedzialne za politykę, niezależnie od tego, do jakiej partii należą, winny bronić tej fundamentalnej instytucji, będącej podstawową komórką społeczeństwa”.

Stolica Apostolska utrzymuje aktualnie stosunki dyplomatyczne ze 176 krajami. 31 maja 2007 r. nawiązały je z nią Emiraty Arabskie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080108012635752