I jeszcze ta pasterka?... .

czw, 10 sty 2008, 18:39:56

Autor: Bożena Gaworska – Aleksandrowicz

I jeszcze ta pasterka ?... . W trakcie (niespodziewanie pięknego) kazania nagle ksiądz poprosił by mężczyźni opowiedzieli jak to śliczna Panna syna kołysała, a kobiety by jedynie zaśpiewały Malutkiemu słodkie lili, lili, laj. I zrobiła się niesamowita cisza. A potem popłynęła na kilkaset męskich głosów opowieść. Tubalnie, dostojnie, z namaszczeniem śpiewali mężczyźni wyrażając w ten sposób całe uwielbienie dla tamtej chwili gdy ona trzynasto-czternastoletnia Matka przerażona, zmęczona, drżącym głosem by się nie przeziębił, by nic złego nie przerwało jego snu, nuciła cichutko, bo tylko to miała swojego..I one, matki, siostry, żony, które pielęgnują w swoich sercach setki takich trwożnych, drżących, jedynie swoich, wspomnień odpowiedziały delikatnym lili lili laj. Tylko tyle, aż tyle.

I tak brzmiała ta opowieść i wyrażali w tym mężczyźni samych siebie.

Płynęła pieśń wdzięczności dla Boga, Maryi dla stojących obok nich ich kobiet, matek, sióstr. A one kołysały Dziecię , a również ich.

Niektórzy chwycili się za ręce, byli razem, byli rodziną, przyszli do Nowej Rodziny by dziękować, prosić ofiarować jedni drugich Maleńkiemu.

By po to, że gdy pył codzienności przykryje światło betlejemskiej nocy mieć do czego wrócić. By nabrać sił, by scalić i by od żłóbka właśnie w tę noc zacząć wzrastać razem ze Świętą Rodziną.

Nie zapomnę tego nigdy.

Oglądam i pielęgnuję w sobie wspomnienie powagi chwili gdy nagle, w jednej nieomal sekundzie , wszyscy stali się współuczestnikami ,współwyrazicielami miłości. Jakby razem z nią, z Maryją, przeszli drogę trudną, ciężką, nim stał się cud.

I wydawało się, że to nie jedynie dla tego jednego wieczoru, dla tych kilku godzin podarowanych bliskim, gdy ludzie oddają innym to co mają w sobie najpiękniejszego, że nie jedynie dla tych chwil warto żyć. Że przetrwa, opromieni, pozostanie i zostanie z nami, w nas.

Niestety jedynie wydawało się.

Pył codzienności już przykrył, już zasypał, a nawet wgryzł się i zatarł wspomnienia.

In Vitro. Aborcja. Podchody. Walka. Moje, twoje. Już nie nasze, nie to co łączy, nie to co wyrażały miliony na różny sposób składanych sobie życzeń.

Te same kobiety, ci sami mężczyźni, (bo jeśli nawet nie tu, nie w tym kościele, to w każdym polskim kościele ów cud skupił wielkie rzesze),tacy wtedy piękni dziś wrócili już do swoich ról. Spadły maski, odkleili uśmiechy , te z gatunku na szczególną okazję, nastroszyli uładzone przez chwilę piórka i ruszyli w bój.

Piękni parlamentarni, piękni rządzący, odeszli od żłóbka po drodze rozdzielając serdeczne uśmiechy, ściskając przygodnie podane dłonie. A może nie śpiewali, a może nie umieją, a może nie rozumieją, choć niby prostszych niż kolędowe słowa nie ma.

Nic nie zostało? Nic nie dało się zabrać ze sobą? A może się tylko nie chciało?

Już nie nadzieja, nie wiara, nie miłość?.

To już historia, piękna historia choć z nutą pruderii i hipokryzji w tle ?.

I nie wiem między bajki włożyć, a może sen to był jedynie.

I jeszcze ta pasterka, to znów nie ta ?. Ile jeszcze czekać będziesz Malutki Jezu na miłość co poprzez świadectwa uczynków się objawi?. Ty Wiesz.

A póki co -

„Podnieś rączkę Boże Dziecię, błogosław ojczyznę miłą”.

Bożena Gaworska-Aleksandrowicz

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080110183956453