Religijne kobiety są zdrowsze psychicznie

pon, 14 sty 2008, 21:44:10

Autor: Joanna Papiernik

Jak twierdzą badacze z Temple University, aktywne życie religijne ma dodatni wpływ na zdrowie psychiczne kobiet. Wyniki najnowszych badań amerykańskich w tym zakresie zostały opublikowane w „Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology”.

Zespół badawczy pod kierownictwem Joanny Maselko przeanalizował dane zebrane od kilkuset uczestników i orzekł, że panie, które zaprzestały aktywnego życia religijnego, są trzy razy bardziej narażone na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i uzależnienie od alkoholu w porównaniu do kobiet przejawiających duże zaangażowanie w kwestie religijne.

Skąd taka zależność? „Kobiety są po prostu bardziej zintegrowane ze społecznościami religijnymi. Jeśli rezygnują z życia religijnego, tracą kontakt z wieloma znajomymi. Mężczyźni rzadziej są związani z religijnymi wspólnotami, a więc stanowczo mniejsza ich ilość odczuwa skutki zaprzestania aktywności w społecznościach tego rodzaju,” mówi Joanna Maselko.

Zdaniem badaczy, zmiany w zakresie aktywności religijnej wpływają na zdrowie psychiczne podobnie jak modyfikacje kontaktów towarzyskich i więzi społecznych.

Senior.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2008011421441166