Żałobnicy ogrzani ciepłem z krematorium

pon, 14 sty 2008, 21:45:00

Autor: Joanna Papiernik

Na dość nietypowy pomysł wpadły władze brytyjskiej miejscowości Tameside, chcą, aby ciepło z krematorium ogrzało kaplicę, w której będą przebywać żałobnicy w trakcie pogrzebu.

Jak można przeczytać na www.telegraph.co.uk, rada miejska wspomnianego miasteczka proponuje, aby wykorzystać płomienie spalające trumnę ze zmarłym do pogrzania wody w kaloryferach. Ma to być ekologiczny system grzewczy, gorący dym z komina, po przejściu przez specjalne odbiorniki ciepła, uzyskuje temperaturę 160 stopni Celsjusza, co umożliwia wytrącenie zeń niebezpiecznej dla zdrowia rtęci. Tak uzyskane ciepło ogrzeje kaplicę, a do atmosfery trafi mniej substancji toksycznych.

„Nie jestem pewien, jak zareagują na to ludzie, nie chcemy nikogo urazić. Zanim podjęliśmy decyzję, sondowaliśmy nastroje zarówno wśród księży, wikarych, jak i ludzi świeckich”, mówi odpowiadający za kwestie związane ze środowiskiem naturalnym w miasteczku Robin Monk.

I rzeczywiście, wielu nie widzi nic zdrożnego w tym, aby ciepło z krematorium posłużyło żałobnikom, jak mówi duchowny Vernon Marshall: „jest to ostatni akt hojności, miły sposób dostarczenia komfortu przez zmarłego żałobnikom w tym trudnym dla nich czasie”.

Senior.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080114214523855