Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

celibat

Pytania i odpowiedzi

Zakochałam sie w osobie duchownej. Czy jest to grzechem? Nie chciałam, by tak sie stało. Żałuję bardzo. Pracuję nad tym, by zapomnieć.Trudno mówić o grzechu w przypadku nie zrealizowanego pragnienia, chyba że sama podsycasz swoje marzenia.

Czym jest miłość, stan zakochania? Nie samym uczuciem. W miłości spotyka się uczucie i wola. Razem są zdolne do transcendencji, przekraczania - ekstazy. Odczekaj chwil parę. Jeśli to tylko uczucie to ono odejdzie, wypali się, odnajdzie jakąś właściwą sobie drogę ujścia. Samo uczucie ma charakter przypadku, więc nie powinniśmy się do niego przywiązywać więcej, niż jest tego warte.

Gorzej gdy twój stan zakochania potwierdzi czas. Co wtedy? Chyba będziesz musiała zrobić coś bardzo charakterystycznego dla miłości: przekroczyć siebie i przywołać punkt widzenia osoby, którą kochasz. Przyjaźń, która jest dobrym punktem wyjścia dla zakochania, zakłada zaangażowanie drugiej osoby. A jeśli tegoż nie ma, to pozostaje ci jednostronna życzliwość. Będąc zakochaną bez wzjemności będziesz najbardziejm nieszczęśliwą istotą na ziemii. Ale swoje cierpienie możesz przekroczyć - paradoksalnie - w swojej miłości. Bo jesli go kochasz prawdziwie, to jego dobro będzie dla ciebie ważniejsze niż twoje. A jeśli on nie odwzajemnia twojego uczucia, to dlatego min., że poważnie traktuje swoje.

W miłości tętni wolitywny element zobowiązania. "Kochasz, bo chcesz kochać", a nie tylko dlatego, że żyjesz wzniosłością uczuć. Warto, żebyś nabrała dystansu do uczuć, gdyż one są bardzo ambiwalentne i nie można całkowicie na nich polegać. Po dwóch latach partnerom nie towarzyszą namiętne uczucia. Zaczyna dominować miłość zobowiązania i odpowiedzialności. Uszanuj zobowiązanie swojego wybranka, a uszanujesz jego całego. To będzie wyrazem największej miłości do niego.

Miłość to jest pragnienie dobra dla drugiej osoby. Będziesz go kochać największą miłością, jeśli wesprzesz go w jego pierwotnym wyborze.

Nie spotkałem jeszcze szczęśliwie ożenionych księży. Zawsze eksponują jakąś zgryzotę, nie czują się na swoim miejscu, do końca życia przeżywają rozterki.

A co z tobą? Może będziesz nieszczęśliwa, ale jeśli zdecydujesz się odebrać mu jego wybór, to możesz być nieszczęśliwa za dwie osoby.


Jacek Lehr


Opcje Artykułu

celibat | 13 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
celibat
corka pią, 18 sty 2008, 05:27:29

Jak to sie ma do celibatu?.

---
"Wierze w Jednego Boga..."

 
celibat
kazema pią, 18 sty 2008, 15:47:32

'Warto, żebyś nabrała dystansu do uczuć, gdyż one są bardzo ambiwalentne i nie można całkowicie na nich polegać'

Wyodrębniłam do zdanie, bo uważam je za najisotniejsze w powyższej wypowiedzi. Nie można polegać całkowicie na uczuciach. A dlaczego?Stan uniesienia (zakochania, chwilowego zadowolenia, radości) nie zawsze musi pochodzić od Dobrego.

Napisane jest również, że trudno spotkać szczęśliwie ożenionego księdza - nie tyczy się to tylko księży. Osoby świeckie, wybierające między służbą Bogu (niekoniecznie musi być to służba zakonna) a człowiekiem też mają niekończące się dylematy związane ze swoim wyborem. Dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo odgadnąć swoje powołanie.

Pozdrawiam

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń