Czy moje małżeństwo jest ważne i czy są szanse na stwierdzenia nieważności sakramentu małżeństwa

sob, 16 lut 2008, 22:26:57

Autor: Gość serwisu

 Zacznę może od opisu ślubów, mieliśmy dwa śluby i każdy był w innym kraju. Otóż ponad trzy lata temu będąc w Londynie pobraliśmy się ( wzięliśmy ślub cywilny ), żona pozostała przy swoim nazwisku, półtora roku temu pobraliśmy się w Polsce ( wzięliśmy ślub kościelny ), żona dopisała moje nazwisko do panieńskiego, nie rejestrowaliśmy swojego ślubu cywilnego w Polsce w USC udzielono nam ślubu kościelnego na podstawie przetłumaczonego aktu ślubu z Londynu.

W naszym małżeństwie wyniknęło dużo spornych kwestii a mianowicie jak zauważyliście nie wspominam nic o dzieciach bo niestety ich nie mamy. Mieszkamy cały czas w Londynie. Po ślubie tak cywilnym jak i kościelnym rozmawiałem z żoną o dziecku ale nie było o tym mowy. Cały czas mówiła mi że nawet jakby zdarzyło się nam to teraz i tutaj w Londynie, nie wahała by się i usunęła by ciążę,  mówiła również że Londyn nie jest miastem na dzieci i że kiedyś po powrocie do Polski może się będziemy mogli starać o dziecko. Mamy już po 30 lat i nie mam żadnej pewności czy kiedykolwiek zgodzi się mieć zemną dziecko. Z tego co mi wiadomo jest to pogwałcenie Prawa Kanonicznego. Pół roku po ślubie kościelnym usłyszałem od niej wystarczająco dużo a mianowicie – że mnie nigdy nie kochała, nie kocha, że nie chce zemną być, itd.. Zastanawia mnie czy nasz ślub kościelny jest ważny, czy do zawarcia ślubu kościelnego nie powinniśmy najpierw uregulować USC, z tego co wiem powinniśmy dostarczyć księdzu jakieś pisemko z USC a nie zrobiliśmy tego, z tego co mi wiadomo według Polskiego prawa jesteśmy kawalerami, takie słowa usłyszałem w USC. Obecnie występuję o rozwód w Londynie. Chciałbym wiedzieć czy nasz ślub kościelny jest ważny a jak jest czy mam jakiekolwiek szanse na stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa, co będzie potrzebne do tej sprawy, jak mam tą sprawę załatwiać itd., czy wy zajmujecie się prowadzeniem takich spraw a może znacie jakąś kancelarię która będzie mi pomocna. Interesuje mnie również koszt waszych usług

tak porady jak i poprowadzenia tej sprawy. Dziękuję z góry za pomoc.

 

W opisanej sprawie istnieją okoliczności skłaniające ku stwierdzeniu występowania przesłanki nieważności małżeństwa, ale wcześniej należy przeprowadzić dokładną analizę okresu przedślubnego i po zawarciu małżeństwa.


Fakty, przez Pana opisane mogą wskazywać na ewentualną symulację zgody małżeńskiej w postaci m .in wykluczenia potomstwa. Przy czym jak zostało określone powyżej nie można tego jednoznacznie stwierdzić, bez wspomnianej. Z jednej strony, żona wyraża niechęć w kierunku potomstwa, do tego stopnia, że mogłaby się dopuścić aborcji, z drugiej strony deklaruje chęć posiadania dzieci. Wynika tutaj wiele wątpliwości, co do np. rzeczywistego wykluczenia potomstwa czy czasowego wykluczenia posiadania dzieci.
Co do ważności Pana małżeństwa, zgodnie z przepisania prawa kanonicznego Kan. 1060 -„ Małżeństwo cieszy się przychylnością prawa, dlatego w wątpliwości należy uważać je za ważne, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego”. Domniemanie prawne wyrażone w powyższym przepisie ma charakter zwykły i dlatego może zostać podważone, jeśli przedstawi się wymagany prawem kanonicznym dowód za nieważności małżeństwa.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran


 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080116222657261