Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Filozofująca Magdalena Korzekwa

Polemiki

Cieszy filozoficzne zacięcie młodych katolików. Świadczy ono bowiem o poważnym traktowaniu wiary i chęci rozwoju duchowego. Dla pewnych osób dyskusje o charakterze światopoglądowym posiadają wręcz wartość autoteliczną. To ożywienie intelektualne jest cenne zwłaszcza teraz, gdy na rynku księgarskim pojawia się coraz więcej książek takich autorów jak Richard Dawkins, dla którego religia jest jedynie wirusem umysłu , a debata na ten temat zatacza coraz szersze kręgi wśród społeczeństwa.Jednak problem z przeprowadzeniem linii demarkacyjnej pomiędzy nauką a wiarą wciąż jeszcze nastręcza pewne trudności, czego przykładem jest artykuł Magdaleny Korzekwy pt :”Nauka, wiedza i rzeczywistość”. (http://www.opoka.org.pl/biblioteka/F/FM/mk_nauka2.html).

Autorka słusznie zauważa, że „dopiero dzięki inteligencji jest w stanie w mądry sposób korzystać z całej masy informacji, którą przynosi jej codzienny kontakt z rzeczywistością”.

Posługując się rozumem można bowiem snuć refleksje na temat natury otaczającego nas świata. Pani Magdalena stawia jednak dalej pytanie: „czy naukowcy są na tyle otwarci na całą rzeczywistość i czy posługują się na tyle adekwatnymi metodami zbierania danych, że są w stanie badać także takie zjawiska, które nazywamy cudami?”

Warto w tym momencie wyjaśnić pewną podstawową rzecz: Naukowiec albo posługuje się obowiązującym paradygmatem (zbiór pojęć i teorii tworzących podstawy danej nauki), zmienia go (przykład: odrzucenie koncepcji eteru) lub rozwija (przykład: uzupełnienie fizyki klasycznej przez kwantową).

Nigdy nie stwierdza natomiast, że to Pan Bóg coś spowodował, bo Bóg jest ostatecznym wyjaśnieniem. Dlatego właśnie rozważania o Bogu powinny pozostać domeną filozofii i teologii.

Takie sformułowanie jak 'otwartość na całą rzeczywistość' w ogóle nie powinno się pojawić. Cóż bowiem ono oznacza? Naukowiec zobowiązany jest jedynie przestrzegać standardów nauki, a nie "być otwarty na całą rzeczywistość".

Jeśli dla przykładu Jan Kowalski jest z zawodu biologiem, to jako Jan Kowalski posługując się swoim rozumem i uwzględniając całą swoją najlepszą wiedzę może w pewnym momencie swojego życia zadać sobie pytanie: ‘dlaczego istnieje raczej coś niż nic’ i odpowiedzieć sobie na nie na gruncie teizmu. Jako biolog ma po prostu rzetelnie wykonywać swoją pracę.

Na czym „otwartość”, o której pisze Magdalena Korzekwa w swoim artykule miałaby niby polegać? Czy chodzi o gotowość uznania przez naukowca istnienia świata nadprzyrodzonego? Można by odnieść takie wrażenie sądząc po przytaczanych przez autorkę przykładach: „zaskakujące zmiany w stanie zdrowia danego człowieka, zaskakujące fakty radykalnych zmian w zachowaniu danego człowieka”.

Gdy miesza się ze sobą porządek wiary z porządkiem nauki przeważnie cierpi na tym ta pierwsza, stąd apel do pani Magdy o większą troskę w redagowaniu swoich tekstów.Opcje Artykułu

Filozofująca Magdalena Korzekwa | 9 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Filozofująca Magdalena Korzekwa
Magda_Korzekwa pon, 11 lut 2008, 12:11:48

Ależ ja mam dokładnie takie samo zdanie na temat nauki, jak mój adwersarz w dyskusji! Podkreślam natomiast to, że człowiek - a nie naukowiec!!! - który chce mądrze kierować swoim życiem, powinien być otwarty na całą rzeczywistość, gdyż wiedza naukowa - właśnie ze względu na jej paradygmat metodologiczny - z definicji na całą rzeczywistość i wiedzę o tejże rzeczywistości otwarta NIE JEST! Odnoszę wrażenie, że Autor "polemiki" polemizuje z własnym wyobrażeniem na temat tego, co napisałam w moim tekście...

 

A co do cudów, to nie ja, ale liczni naukowcy, zwłaszcza ateiści, usiłują metodami "naukowymi" wykazać, że one nie istnieją, są iluzją, itp. zamiast stwierdzić, że nic na ten temat naukowo stwierdzić nie mogą.

 

Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Korzekwa

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń