Ingres bp. Stefana Regmunta do katedry

sob, 19 sty 2008, 19:39:52

Autor: Maria Czerw

Ingres bp. Stefana Regmunta do katedry gorzowskiej odbył się 19 stycznia. Benedykt XVI mianował go biskupem zielonogórsko-gorzowskim 29 grudnia 2007 r. Bp Regmunt zastąpił na tym urzędzie dotychczasowego ordynariusza diecezji zielonogórsko–gorzowskiej bp. Adama Dyczkowskiego, który przeszedł na emeryturę. Do tej pory bp Regmunt pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji legnickiej. Ingres do konkatedry w Zielonej Górze zaplanowano na 26 stycznia.

Nowego biskupa powitali w drzwiach gorzowskiej fary były ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Adam Dyczkowski oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Zbigniew Samociak. W kruchcie katedry bp Regmunt pomodlił się przy grobach gorzowskich biskupów Teodora Benscha i Wilhelma Pluty.

Po przekazaniu pastorału odbyło się homagium. Znak czci i posłuszeństwa nowemu biskupowi złożyli: biskup pomocniczy Paweł Socha , reprezentanci duchowieństwa, zakonnicy, przedstawiciele Kapituły z Zielonej Góry i Gorzowa, wspólnoty życia konsekrowanego, Akcji Katolickiej oraz laikat.

W ingresowej homilii nawiązującej do liturgii o Pięciu Polskich Męczennikach bp Stefan Regmunt przedstawił ich historię na Ziemi Lubuskiej. Mówił o męczeńskiej śmierci za wiarę. Biskup nawiązał także do bolesnych doświadczeń jakie przeżyła diecezja w związku z brutalnym zabójstwem kapłana redemptorysty i osób świeckich. - Było to nagromadzenia zła, które boli. Mam jednak nadzieję, że konsekwencją będzie jeszcze większa miłość do Kościoła i posługi kapłańskiej. Abyśmy nie byli już nigdy świadkami podobnych wydarzeń – apelował biskup.

W szczególny sposób – mówił hierarcha - jednoczę się z Janem Pawłem II, który powołał mnie do godności biskupa, łączę się także z obecnym papieżem Benedyktem XVI, który posyła mnie do was.

Szczególną wdzięczność wyraził odchodzącemu na emeryturę bp. Adamowi Dyczkowskiemu, który przez 14 lat pełnił posługę duszpasterską wśród młodzieży, studentów, ludzi kultury, harcerzy, który pozostawił wiele dzieł materialnych wzbogacających diecezję zielonogórsko–gorzowską.

„Mam nadzieję, że będziesz mnie wspierał i oczekuję Twojej obecności, życząc obfitości łask” – powiedział bp Regmunt do byłego ordynariusza.

W ingresie bp. Regmunta wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, poprzedni biskup – Adam Dyczkowski, metropolita szczecińsko-kamieński abp Zygmunt Kamiński, metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski oraz kilkunastu biskupów diecezjalnych i pomocniczych a także przedstawiciele Episkopatu Polski.

Bp Stefan Regmunt po święceniach pracował jako wikariusz parafii pw. św. Jerzego i rektor kościoła pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. W 1991 na KUL-u obronił pracę doktorską pt. "Postawa religijna a psychospołeczne aspekty modelu kapłana. Badania empiryczne w populacji polskiej" i otrzymał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii.

W latach 1986-1992 pełnił funkcje prefekta i wicerektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, był m.in. asystentem na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych, zastępcą ojca duchownego kapłanów archidiecezji wrocławskiej. Był pierwszym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

Mianowany biskupem został 3 grudnia 1994 r. ze stolicą tytularną Castel Mediano. Konsekrowany przez Jana Pawła II w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1995 r. w Rzymie, mianowany biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Servire in caritate” /Służyć w miłości/.

Od 1996 roku bp Regmunt - w ramach Komisji Episkopatu Polski do Spraw Duszpasterstwa - jest Krajowym Duszpasterzem Dzieła Powołań w Polsce. W maju 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski wybrała bp. Regmunta na Członka Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski. W 1997 r. Ministerstwo Obrony Narodowej nadało biskupowi Regmuntowi stopień kapitana.

W latach 1996-2005 roku pełnił funkcję Delegata Episkopatu Polski ds. powołań. W tym czasie był członkiem Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski i Przewodniczącym Sekcji Osób Niepełnosprawnych w tejże Komisji. W roku 2007 Konferencja Episkopatu Polski powierzyła mu funkcję przewodniczącego Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080119193953471