Tatuaże a Katolicyzm.

nie, 20 sty 2008, 04:34:23

Autor: Gość serwisu

Witam. Chciałem sie dowiedzieć, jakie jest stanowisko Kościoła na temat tatuaży. Potępia - nie potępia? Jest to okaleczanie ciała. Zatem czy nie jest to grzechem. A jeśli zależne jest to od przypadków, to w jakich przypadkach jest to grzech, a w jakich nie jest..


Liczę na na szybką odpowiedz, z góry dziękuje i pozdrawiam

Artur Piotrowski


Nie, to nie jest grzech. Raczej rozważałabym ten temat w kategoriach inkulturacji. Misjonarze w Chinach tatuowali swe ciała, żeby nawiązać do lokalnych tradycji.

Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy na "tapetę" bierzemy motywy religijne - bardzo popularne w sztuce tatuażu. Zasady obrazowania treści religijnych są te same dla tatuażu jak dla pozostałych technik obrazowania. Nie można nadużywać motywów religijnych, ani ich mieszać na zasadzie mixu sacrum i profanum (np. krzyż i goła dziewczyna).

Co innego gdy treści religijne są wyrazem wiary, a co innego gdy jest to popkulturowa moda taka jak noszenie różańca na szyi będące na topie wśród brytyjskiej młodzieży.

Zwiedzając Egipt co rusz spotykałam Koptów, którzy mieli "wygrawerowany" na przegubie dłoni charakterystyczny krzyż koptyjski. To było bardzo poruszające dośwoiadczenie wiary, bo dawali oni mświadectwo wśród nierzadko nienawidzących ich muzułmanów.

pozdrawiam

Maria Czerw

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080120043424306