Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

"Twoja Msza"

Podstawowym obowiązkiem religijnym rodziców względem ich dzieci jest przekazanie im wiary. Pierwszym miejscem katechizacji jest dom, a nie sala lekcyjna, czy kościół parafialny. Przekazywanie prawd objawionych dzieciom może się wydawać czymś nadzwyczaj trudnym dla kogoś, kto nie ma wykształcenia teologicznego. Ostatnio ukazała się na rynku wydawniczym publikacja, która pomoże rodzicom wytłumaczyć dziecku katolicką naukę o Mszy Świętej. Jest nią komiks „Twoja Msza” o. Demetriusa Manousos OFMCap.Zakonnik przedstawia strukturę Mszy św. Piusa V, jeszcze sprzed reformy bł. Jana XXIII. Komiks jest bowiem przetłumaczoną wersją angielską, która pochodzi z 1954r. Mimo wszystko, ciągle zachowało swoją niezwykła aktualność dotyczącą tego, czym jest Msza Święta. Nauka katolicka bowiem jest niezmienna.

Komiks to forma przystępna dla młodych ludzi. Dużo obrazków mało tekstu. Zachęca to do czytania. Niektórzy mogą stwierdzić, że komiks kojarzy się z czymś niepoważnym. W przypadku tej publikacji jest to twierdzenie bezpodstawne. Otóż „Twoja Msza” przedstawia katolicką naukę o Mszy Świętej w sposób przystępny, ale nie infantylny. Język jest dostosowany do poziomu dzieci, ale nie zniechęca dorosłych. Po prostu jest dla każdego.

Publikacja rozpoczyna się od sytuacji być może typowej w wielu domach. Dziecku ciężko jest wstać na mszę o godz. 9:00. Dziecko budzi się bowiem parę minut przed dziewiątą. Matka mówi mu, że pójdzie na 10:00. To przykład dobrej matki, która nie pozwoli, by dziecko spóźniło się na mszę, tym samym pokazując pewien brak szacunku. Najpierw trzeba się przygotować. Nie wolno do kościoła iść na ostatnią chwilę licząc, że się trafi „na styk”.

Otóż do dziecka przychodzi jego anioł stróż i wyjaśnia mu, pokazując sceny z życia Pana Jezusa, dlaczego powinien iść na mszę. Oczywiście, przedstawia mu Drogę Krzyżową, śmierć na Krzyżu, ale także Wieczernik z Wielkiego Czwartku. Wszak msza to Ofiara Krzyża. Anioł uświadamia dziecku, że uczestnicząc we mszy stoi pod Krzyżem tak, jak Matka Boska czy św. Jan. Anioł ofiarowuje dziecku książkę o Mszy Świętej. Ostatecznie, dziecko ubiera się i idzie do kościoła.

Właściwa „akcja” komiksu rozpoczyna się w zakrystii. Tutaj zostają przedstawione przez księdza proboszcza szaty liturgiczne i modlitwy odmawiane podczas ich ubierania, a także naczynia liturgiczne i bielizna kielichowa. Następnie poznajemy wystrój ołtarza i generalne informacje dotyczące Mszy Świętej, przedstawione w praktycznych schematach. Dalsze strony komiksu przedstawiają liturgię krok po kroku, z obszernymi wyjaśnieniami, ułatwiającymi zrozumienie istoty katolickiej mszy.

Kupując dla dziecka książki, należy zwracać szczególną uwagę na to, czy są dla nich odpowiednie. Tak samo jest z komiksami. O wiele lepiej jest nabyć publikację, która rozwinie katolicką wiarę dziecka, niż wydać pieniądze na kolejne opowiadania o przygodach Hulka, Supermana czy Batmana. „Twoja Msza” jest komiksem przydatnym także dla dorosłych. Można z niego zaczerpnąć solidną naukę na temat katolickiej nauki o Mszy Świętej, na temat Mszy św. Piusa V. Jest to książka nadzwyczaj przydatna dla ludzi, którzy o tej liturgii nie mają żadnego pojęcia. O wiele lepiej przeczytać ten komiks niż dezinformujące teksty, które często wychodzą, co stwierdzam z przykrością, spod ręki tzw. katolickich liturgistów czy po prostu od przeciwników tradycyjnej liturgii.Opcje Artykułu

"Twoja Msza" | 33 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
"Twoja Msza"
MonikaM wto, 22 sty 2008, 17:17:11
Już wiem, po co kupiłeś ten komiks :D

---
« Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim » (1 J 4, 16)

 
"Twoja Msza"
Rafi F śro, 23 sty 2008, 12:40:56
Otóż podobny komiks można narysować np. o NOM (nawet taki przeglądałem kiedyś) i w niczym nie będzie gorszy, a na pewno pozwoli zarówno rodzicom, jak i dzieciom głębiej przezywać nabożeństwo. Pozwoliłby także łatwiej wyłapać wszelkie "przegięcia" i egzekwować od proboszcza ich unikania. Nie ma sensu na siłę wracac do nowego, skoro teraz króluje nowsze.

Przy okazji ; co Mateusz myślisz o rycie św. Jana Chryzostoma ?

---
Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.

 
"Twoja Msza"
Anh nie, 27 sty 2008, 08:02:20
A Dawkins opisuje metody indoktrynacji dzieci...
Człowiek powinien sam decydować jaką religią chce się interesować. Dzieci poddawane indoktrynacji katolickiej nie wiedzą nic o innych religiach.


---
"errare humanum est, tylko trzeba umieć się do tego przyznać"

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń