Wielka akcja dyplomatyczna przeciw aborcji

wto, 29 sty 2008, 15:22:40

Autor: Maria Czerw

Papieska Rada ds. Rodziny rozpoczęła lobbing na rzecz moratorium na wykonywanie aborcji. Watykan liczy na poparcie na forum ONZ większości krajów Afryki, Ameryki łacińskiej i bliskiego wschodu. - Spopularyzowanie tej idei zaowocować może globalnym przebudzeniem się wszystkich ludzi dobrej woli, którzy przyszłość ludzkości widzą w poszanowaniu życia człowieka i jego godności, a nie w cywilizacji śmierci - przekonują przedstawiciele stolicy Apostolskiej.

- Zaczniemy od Ameryki Łacińskiej i będziemy spotykać się z rządami wszystkich ideologii, nie wyłączając marksistowskiej i socjalistycznej, ponieważ aborcja nie jest problemem włoskim czy europejskim, ale globalnym i Stolica Apostolska chce go wyeliminować - zapowiada ks. kard. Alfonso Lopez Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Kardynał, informując o rozpoczęciu akcji mającej doprowadzić do ogłoszenia przez ONZ moratorium na aborcję, powiedział, że pierwszym miejscem, gdzie się zatrzyma, będzie stolica Dominikany - Santo Domingo, najstarsze europejskie miasto Nowego Świata. Wybór nie jest przypadkowy, gdyż ten kraj jest jednym z nielicznych, gdzie dzięki jedności katolików i protestantów powstrzymano legalizację aborcji. Jednocześnie Episkopat tego kraju raz po raz wyraża zaniepokojenie międzynarodowymi naciskami na władze Dominikany, aby wprowadziły depenalizację aborcji.

Podobne naciski sygnalizują księża biskupi innych krajów tego regionu, nazywając „nieodpowiedzialnością” wspieranie przez agendy ONZ tzw. aborcji terapeutycznej i uzależnianie od legalizacji tego procederu pomocy dla krajów mniej rozwiniętych. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny zapowiedział, że wśród kolejnych krajów, gdzie Stolica Apostolska będzie orędować za poparciem wprowadzenia moratorium na aborcję, będą m.in. El Salvador, Honduras, Nikaragua i Chile. Po Ameryce Łacińskiej przyjdzie czas na Stany Zjednoczone, Kanadę, Afrykę, Środkowy Wschód i Europę.

Pomysł moratorium na dokonywanie aborcji zaproponował w grudniu ubiegłego roku znany niegdyś z lewicowych i laickich poglądów włoski polityk i publicysta Giuliano Ferrara. Stwierdził on, że skoro Organizacja Narodów Zjednoczonych, przy dużych staraniach Włoch, wydała rezolucję domagającą się moratorium na wykonywanie kary śmierci, powinna pójść dalej i ponownie opowiedzieć się za życiem - tym razem dzieci poczętych. Ta propozycja rozpoczęła gorącą dyskusję we Włoszech. Z jednej strony pojawiły się ataki zwolenników aborcji, a z drugiej słowa wsparcia i entuzjazmu wielu ludzi świeckich i dostojników Kościoła.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080129152241133