Vere perfidis

czw, 7 lut 2008, 12:18:30

Autor: Jakub Piotr Sowiński

Papież Benedykt XVI chcąc wyjść naprzeciw roszczeniom żydowskiej społeczności postanowił usunąć z wielkopiątkowej modlitwy kontrowersyjne słowa, które mogłyby tą społeczność urazić. Za takie uznano zwrotu "lud zaślepiony" i prośbę aby "z ciemności swych wybawieni zostali". Jednakże zgodnie z fundamentalnym posłaniem Kościoła papież pozostawił intencję modlitwy - o uznanie w Chrystusie Zbawiciela, również przez ten naród.

Tymczasem, pomimo takiego ustępstwa, rzymscy rabini, uważają to wyraźne złagodzenie tonu modlitwy za krok wstecz we wzajemnym dialogu. Przeciwko nowej modlitwie protestuje także Liga Przeciwko Zniesławieniu oraz Jerozolima.

Równcześnie krytykują papieża Benedykt XVI za słowa uznania dla swojego poprzednika Piusa IX, który w Sylabusie potępił wolność sumienia. Niestety tej wolności w formułowaniu modlitw zabraniaja Kościołowi (co zauważył słusznie kard. Kasper). Warto dodać, że Benedykt XVI nie chwalił papieża Piusa IX za ów sylabus czy konkretne dzieła, ale za ofiarną służbę Kościołowi w kontekście świata, w jakim przyszło temu papieżowi żyć.

W powyższej sytuacji wydaje się, że część organizacji żydowskich zaspokoiłby jedynie zanik Kościoła a przynajmniej jego ewangelizacyjnej działalności.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080207121830761