Zmarł twórca chrześcijańskiego rocka

wto, 26 lut 2008, 09:50:37

Autor: Adrianna Buniewicz

W swoim domu w Salem w stanie Oregon zmarł Larry Norman, pionier chrześcijańskiego rocka. Miał 60 lat.


Dzieciństwo spędził w Teksasie, a kiedy miał trzy lata przeprowadził się wraz z rodzicami do San Francisco. Na scenie pojawił się po raz pierwszy w 1956 roku, a 10 lat później był już znanym i doświadczonym artystą. Często podkreślał, że nigdy nie interesował go komercyjny sukces - chciał mieć wpływ na muzykę współczesnego Kościoła i na stosunek kultury młodzieżowej do religii.

Norman był muzykiem bardzo zaangażowanym politycznie. Występował w obronie biednych, wypowiadał się na temat aborcji, był przeciwnikiem narkotyków, poruszał w swojej twórczości również inne społeczne problemy lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Z powodu swoich poglądów rozstawał się z kolejnymi wytwórniami płytowymi. W jednym z wywiadów Paul McCartney stwierdził, że Larry mógł został wielką gwiazdą w latach siedemdziesiątych, gdyby tylko zrezygnował z pisania o Jezusie. Jego twórczość znalazła jednak uznanie w oczach takich gwiazd, jak Cliff Richard, Van Morrison, Depeche Mode, U2 czy Bob Dylan.

W roku 1991 obchodził trzydziestopięciolecie swojej pracy, jako autor piosenek i wykonawca. Wydał ponad trzydzieści albumów. W roku 1990 zdobył nagrodę C.A.S. za całokształt twórczości. Jego piosenki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a jego muzykę wykonywało ponad dwustu artystów.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080226095036467