Wystawa Kobiety Azji

pią, 29 lut 2008, 16:03:46

Autor: Gość serwisu

Wystawa fotografii „Kobiety Azji”, autorstwa Katarzyny Sikory. Organizatorem wystawy jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, wystawę można oglądać od 25 lutego do 17 marca 2008 w Traffic Club przy ulicy Brackiej 25 w Warszawie (II piętro).
Wystawa fotografii Katarzyny Sikory „Kobiety Azji” jest wspólnym projektem autorki i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Zdjęcia zgromadzone na wystawie pokazują kobiety z Indii, Kazachstanu i Uzbekistanu - w którym święto kobiet do dziś obchodzone jest w sposób bardzo uroczysty. Bohaterki zdjęć to kobiety w różnym wieku, które zostały sfotografowane w trakcie ich codziennego życia. Fotograficzne portrety Katarzyny Sikory, są wyrazem jej fascynacji człowiekiem, wystawa pokazują przemijanie, upływ czasu zarysowany na twarzach kobiet, piękno kobiet które bije z ich wnętrza, niezależnie od wieku. Dla autorki każdy człowiek jest wspaniałym tematem, krótką fotograficzną opowieścią o wspólnym spotkaniu.

Katarzyna Sikora urodzona w 1974 roku w Warszawie, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w zakresie ochrony i promocji dóbr kultury, transnarodowej promocji regionów a także organizacji imprez artystycznych.

W 1992 roku rozpoczęła pracę zawodową, współpracując przy organizacji imprez min. dla Syrena Entertainment Group. Od 1994 była organizatorem wielu wystaw i pokazów mody dla artystów, jak również imprez okolicznościowych dla przedsiębiorstw, tak w Polsce jak i za granicą.

Od 1995 roku intensywnie podróżuje po świecie z nieodłącznym aparatem fotograficznym. Swoje wyjazdy rozpoczęła od podróży po Europie i Ameryce Północnej, z czasem jej wyprawy zaprowadziły ją też na inne kontynenty. W 2000 roku Katarzyna Sikora fotografowała w Chinach, Hong Kongu, Makao, Wietnamie, Tajlandii, indyjskim Radżasthanie oraz w Uzbekistanie – przemierzając tamtejsze odcinki Jedwabnego Szlaku.

Pasja fotografowania zawiodła ją także na kontynent afrykański, a mianowicie do Republiki Południowej Afryki, Kenii, Tanzanii, Botswany, Namibii, Zimbabwe. W licznych parkach narodowych, wyprawy na safari pozwoliły jej poczuć rytm natury i poddać się pięknu bezkresnych przestrzeni. Fascynuje ją zwłaszcza życie wolnych, dzikich zwierząt, co znajduje odzwierciedlenie w prezentowanych przez nią fotografiach.

Kolejne wyjazdy zaprowadziły autorkę do Ameryki Południowej, Ekwadoru z jego fascynującymi wyspami Galapagos, Meksyku, wspaniałej Brazylia z Wodospadem Iguasu oraz gorącą atmosferą tamtejszego karnawału. Uwielbia ciepłe, słoneczne miejsca, co nie powstrzymało ją przed wyjazdem w zimne rejony Ameryki Północnej, na Alaskę i do Kanady.

Bliski Wschód stał się dla niej często odwiedzaną przystanią, albowiem dzieli ona swój czas pomiędzy rodzinną Polską a Izraelem – państwem, które zafascynowało ją swą bogatą i dramatyczną historią oraz niepowtarzalnym zróżnicowaniem kulturowym, spowodowanym napływem ludności z około 90 innych krajów. Mieszka w rejonie pełnym zabytków architektury, a dzięki bliskości Jordanii zrealizowała swoje dziecięce marzenie o zwiedzeniu tajemniczej Petry oraz pustynnej oazy Jerycho, położonej na terenach Autonomii Palestyńskiej. Mimo mnogości zabytków na szlakach swych podróży dla autorki najważniejszy jest człowiek, ludzie są głównym tematem fotografii Sikory.

Podróże po całym świecie sprawiły, że Katarzyna Sikora odkryła na nowo piękno rodzinnej Polski, jej wspaniałą historię i niepowtarzalną kulturę. Uważa, że najlepszą promocją dla naszego kraju za granicą są ludzie, którzy szanują i kochają Polskę, tak jak ona.

Dla autorki fotografowanie jest swoistym pisaniem pamiętnika, obrazowego zapisu przemijania, pamiątką naszego „jestestwa” tu i teraz a także formą dzielenia się swymi wrażeniami i wspomnieniami.

Jej życiowym mottem jest: „Piękno jest w oku patrzącego”.

Wystawy, prezentacje:
19.04. - 19.11.2007. "Jedwabie, filce i karneole. Stroje Azji Środkowej", Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Galeria Nusantara, Warszawa.

6.08. - 20.08.2007. "Twarze Indii", Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Traffic Club, Warszawa.

26.08.2007. Prezentacja zdjęć podczas imprezy otwartej „Cały Świat w Warszawie – Wielokulturowe Warszawskie Street Party”, Indyjsko – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury.

11.12.2007. Przekazanie zdjęcia z cyklu "Indie" na rzecz fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Licytacja podczas gali "Anny dla Anny Dymnej".

14.12.2007. - 18.01.2008. "Ziemia Święta", Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Traffic Club, Warszawa.

17.01. - 30.01.2008. "Boginie, Wiedźmy, Kobiety, Indie" Galeria - Galearnia The Two of Us Warszawa.

19.02.2008. "Arabowie" - Muzeum Azji I Pacyfiku w Warszawie, Wieczór arabski w Jadłodalni.

25.02. - 17.03.2008. "Kobiety Azji" Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Traffic Club ul. Brackiej 25, Warszawa.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080229160345964