Benedykt XVI do studentów: Cywilizacja zachodnia po części zdradziła swoją chrześcijańską inspirację

nie, 2 mar 2008, 19:56:53

Autor: Maria Czerw

"Chrześcijaństwo stanowi silną i głęboką więź między tak zwanym starym kontynentem a tym, co nazwano «nowym światem» - mówił papież Benedykt XVI do młodzieży studenckiej. Wystarczy pomyśleć o fundamentalnym miejscu, jakie Pismo Święte i chrześcijańska liturgia zajmują w kulturze i sztuce narodów europejskich i amerykańskich. Niestety jednak tak zwana cywilizacja zachodnia po części zdradziła swoją ewangeliczną inspirację."

Nasuwa się zatem uczciwa i szczera refleksja, rachunek sumienia. Należy rozróżnić między tym, co buduje «cywilizację miłości», zgodnie z planem Bożym objawionym w Jezusie Chrystusie, a tym, co jej się przeciwstawia" - powiedział Benedykt XVI.

Hasłem VI Europejskich Dni Świata Uniwersyteckiego były słowa: „Europa i Ameryka razem, aby budować cywilizację miłości”. W czasie spotkania łączono się za pośrednictwem satelity z przedstawicielami świata akademickiego w Europie i w obu Amerykach. Po raz pierwszy połączono się z Białorusią. w tym roku na spotkaniu zabrakło Polaków.

Wielkie metropolie europejskie i amerykańskie są coraz bardziej kosmopolityczne, często jednak brak im tych soków, zdolnych sprawić, aby różnice nie były przyczyną podziałów czy konfliktów, a raczej wzajemnego wzbogacenia. Cywilizacja miłości to «biesiadowanie», jest to nacechowana szacunkiem, pokojowa i radosna koegzystencja odmienności w imię wspólnego programu, który błogosławiony papież Jan XXIII opierał na czterech filarach miłości, prawdy, wolności i sprawiedliwości. Oto, drodzy przyjaciele, zadanie, jakie wam dziś powierzam: bądźcie uczniami i świadkami Ewangelii, albowiem Ewangelia jest dobrym nasieniem Królestwa Bożego, to jest cywilizacji miłości! Bądźcie budowniczymi pokoju i jedności!" - mówił Benedykt XVI.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080302195652550