Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wrocław: Rezurekcja na zakończenie Wigilii Paschalnej

Metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, zarządził, aby poczynając od Triduum Sacrum Roku Pańskiego 2008, sprawowanie liturgii Wigilii Paschalnej, we wszystkich kościołach i kaplicach Archidiecezji Wrocławskiej, rozpoczynało się nie wcześniej, jak o godz. 21.30.

W ocenie metropolity z dynamiki Nocy Paschalnej wynika, że „winna się ona kończyć procesją rezurekcyjną, rozpoczynającą się bezpośrednio przy ołtarzu, gdzie sprawowano Paschalną Eucharystię. Naturalnie po zakończeniu procesji, Najświętszy Sakrament nie powinien być składany ponownie do Grobu, lecz do Tabernakulum.”

- W naszej Archidiecezji, na przestrzeni lat, zwiększa się ilość parafii, które za przykładem Katedry Wrocławskiej, rozpoczynają sprawowanie liturgii Wigilii Paschalnej o godz. 21.30 - napisał do kapłanów abp Gołębiewski - Coraz częściej trafiają do naszej Kurii prośby wiernych, by taką praktykę uczynić obowiązującą powszechnie. Podobne tendencje obserwują Księża Biskupi w innych diecezjach polskich - dodaje.

Aby podkreślić charakter Nocy, która stanowi przejście do tego Pierwszego Dnia, nie wolno rozpoczynać Liturgii Wigilii zanim nie zapadnie noc - pisze Kongregacja Kultu Bożego w Liście „O przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych” - a należy ją zakończyć przed świtem dnia niedzielnego. Tę zasadę należy ściśle interpretować. Wyklucza się przeciwne tej zasadzie nadużycia i zwyczaje tu i ówdzie spotykane (n. 78).

- Zachęcam, by wiernych odpowiednio przygotować, aby zrozumieli, że czytanie słowa Bożego tej Nocy posiada specyficzną moc i daje bogate światło - pisze arcybiskup, przestrzegając przed skracaniem liczby czytań Wigilii Paschalnej.

Abp Gołębiewski zwraca także uwagę na czytelność znaków liturgicznych takich jak paschał, ciemność i światłość oraz przekazywanie światła. - Jednym z wyrazów naszej troski o wymowę i zrozumienie całej liturgii jest świeca paschalna; niech będzie ona godna tego, kogo oznacza, a oznacza Chrystusa, a więc rokrocznie nowa, okazała, prawdziwa świeca, owoc pracy pszczelego roju, jak śpiewamy w Orędziu Wielkanocnym, a nie atrapa, niegodna imienia znaku tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa - pisze arcybiskup.

- Warto też pamiętać, że przepisy liturgiczne dopuszczają, by w przypadku braku diakona czy kapłana z odpowiednim głosem Orędzie Paschalne wykonał kantor świecki; odpowiedni śpiew tegoż tekstu potęguje jego wymowę - napisał abp Gołębiewski.

Poranna rezurekcja jest polskim zwyczajem pochodzącym z czasów zaborów - w zaborze rosyjskim zabronione były nocne nabożeństwa, msza i procesja rezurekcyjna musiała więc odbywać się rano.


Opcje Artykułu

Wrocław: Rezurekcja na zakończenie Wigilii Paschalnej | 10 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
kacerz_Marek pią, 21 mar 2008, 22:46:02

Jak dobrze odetchnąć, skoro tylko człowiek słyszy, że wreszcie ktoś na stanowisku w polskim episkopacie dopomina się o normalność.

---
Flp 4:4
 
mateuszwroc sob, 22 mar 2008, 11:35:14
A u mnie w parafii, w dekanacie Wrocław-Katedra, liturgia się zacznie o 20:00.

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
 • Maryja pon, 24 mar 2008, 07:40:24
 • Andrzej pon, 24 mar 2008, 14:36:16
 • Maryja pon, 24 mar 2008, 18:21:54
 • Rafi F wto, 25 mar 2008, 22:14:10
Rafi F czw, 27 mar 2008, 08:39:52
Odpowiem szczerze : nie zwracam na to bacznej uwagi. Dla mnie wszystkie są równie święte, tj. poświęcone Bogu. Nie jest dla mnie ważne której i jakich okolicznościach używają najczęściej i nie śledzę tego uważnie (tym bardziej, że odbywają się u nas dwa nabożeństwa równocześnie i bywa, że używają różnych w tym samym czasie)
I dziwię się, że daje ci to podstawę do bardzo jednoznacznego i ogólnego stwierdzenia:
"Inna jest też sprawa, że salezjanie dość często znani są z bardzo swobodnego podejścia do tego co prawo kościelne nakazuje (w tym partykularne)... "
Zakon ten poświęca szczególna wagę młodzieży i jej ewangelizacji. Robi świetna robotę, a ty przypinasz taką łatkę.
Czy to (wybacz) nie zakrawa na fetyszyzm??

---
Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń