Wrocław: Rezurekcja na zakończenie Wigilii Paschalnej

pią, 21 mar 2008, 21:10:00

Autor: Mirosław Miarczyński

Metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, zarządził, aby poczynając od Triduum Sacrum Roku Pańskiego 2008, sprawowanie liturgii Wigilii Paschalnej, we wszystkich kościołach i kaplicach Archidiecezji Wrocławskiej, rozpoczynało się nie wcześniej, jak o godz. 21.30.

W ocenie metropolity z dynamiki Nocy Paschalnej wynika, że „winna się ona kończyć procesją rezurekcyjną, rozpoczynającą się bezpośrednio przy ołtarzu, gdzie sprawowano Paschalną Eucharystię. Naturalnie po zakończeniu procesji, Najświętszy Sakrament nie powinien być składany ponownie do Grobu, lecz do Tabernakulum.”

- W naszej Archidiecezji, na przestrzeni lat, zwiększa się ilość parafii, które za przykładem Katedry Wrocławskiej, rozpoczynają sprawowanie liturgii Wigilii Paschalnej o godz. 21.30 - napisał do kapłanów abp Gołębiewski - Coraz częściej trafiają do naszej Kurii prośby wiernych, by taką praktykę uczynić obowiązującą powszechnie. Podobne tendencje obserwują Księża Biskupi w innych diecezjach polskich - dodaje.

Aby podkreślić charakter Nocy, która stanowi przejście do tego Pierwszego Dnia, nie wolno rozpoczynać Liturgii Wigilii zanim nie zapadnie noc - pisze Kongregacja Kultu Bożego w Liście „O przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych” - a należy ją zakończyć przed świtem dnia niedzielnego. Tę zasadę należy ściśle interpretować. Wyklucza się przeciwne tej zasadzie nadużycia i zwyczaje tu i ówdzie spotykane (n. 78).

- Zachęcam, by wiernych odpowiednio przygotować, aby zrozumieli, że czytanie słowa Bożego tej Nocy posiada specyficzną moc i daje bogate światło - pisze arcybiskup, przestrzegając przed skracaniem liczby czytań Wigilii Paschalnej.

Abp Gołębiewski zwraca także uwagę na czytelność znaków liturgicznych takich jak paschał, ciemność i światłość oraz przekazywanie światła. - Jednym z wyrazów naszej troski o wymowę i zrozumienie całej liturgii jest świeca paschalna; niech będzie ona godna tego, kogo oznacza, a oznacza Chrystusa, a więc rokrocznie nowa, okazała, prawdziwa świeca, owoc pracy pszczelego roju, jak śpiewamy w Orędziu Wielkanocnym, a nie atrapa, niegodna imienia znaku tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa - pisze arcybiskup.

- Warto też pamiętać, że przepisy liturgiczne dopuszczają, by w przypadku braku diakona czy kapłana z odpowiednim głosem Orędzie Paschalne wykonał kantor świecki; odpowiedni śpiew tegoż tekstu potęguje jego wymowę - napisał abp Gołębiewski.

Poranna rezurekcja jest polskim zwyczajem pochodzącym z czasów zaborów - w zaborze rosyjskim zabronione były nocne nabożeństwa, msza i procesja rezurekcyjna musiała więc odbywać się rano.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080321211036293