Papież spotka się z amerykańskimi Żydami

pią, 4 kwi 2008, 07:32:14

Autor: Marcin Stanowiec

Konferencja Episkopatu USA poinformowała, że do programu kwietniowej pielgrzymki Benedykta XVI do Stanów Zjednoczonych dodano spotkanie z przedstawicielami trzymilionowej społeczności żydowskiej Nowego Yorku oraz wizytę w synagodze. Najważniejszymi punktami papieskich odwiedzin będą rozmowa z prezydentem George'em W. Bushem w Białym Domu, wizyta w nowojorskiej siedzibie ONZ i oddanie hołdu ofiarom zamachów z 11 września w Ground Zero.

Organizacje żydowskie pierwotnie odmówiły spotkania z papieżem. Oficjalnym powodem były święta paschalne, które czasowo zbiegają się z odwiedzinami USA.  Między Watykanem a kongresem żydowskim, reprezentującym Żydów amerykańskich doszło do silnych napięć. Kongres był oburzony podtrzymaniem wielkopiątkowej modlitwy o nawrócenie Żydów.

Wizytę papieża w USA zaplanowano na 15-20 kwietnia. 17 kwietnia, na zakończenie spotkania międzyreligijnego w Waszyngtonie w centrum imienia Jana Pawła II, papież zobaczy się także z przywódcami religijnymi wspólnoty żydowskiej, by - jak wyjaśniono - złożyć im życzenia z okazji święta Paschy.

Benedykt XVI złoży "prywatną i nieformalną" wizytę w Park East Synagogue, położonej w pobliżu siedziby przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy ONZ. , gdzie zatrzyma się.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080404073214851