Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zmiany na stanowisku Konferencji Przełożonych Wyższych Zakonów Żeńskich

Obradujące w Warszawie zakonnice wybrały na przewodniczącą Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych S. Danutę Wróbel, przełożoną generalną niehabitowego zgromadzenia sióstr Służek Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. Siostra Danuta zastąpiła już pół roku temu na tym stanowisku m. Jolantę Olech, której rezygnacja z kandydowania na następną kadencję jest wiązana z aferą sióstr betanek i sprzeciwem wobec zbyt ostrego według sióstr ich potraktowania przez abp. Życińskiego.

Zdarzało się już w przeszłości, że Konsulta delikatnie wyrażała zaniepokojenie stosunkiem niektórych biskupów do sióstr zakonnych. "Trudno jest dać jedno rozwiązanie, bo je przynosi życie i każda konkretna sytuacja jest wyzwaniem. Na nowo uświadomiłyśmy sobie, że ubóstwo ewangeliczne jest pójściem za Chrystusem ubogim, że jest to ubóstwo w duchu, ale także ubóstwo realne, czyli musi mieć też ten wymiar widoczny" - powiedziała s. Wróbel, nowa przełożona Konferencji wyższych przełożonych od października 2007r. Bezpośrednim powodem konfliktu zgromadzenia sióstr betanek z abp. Życińskim był status domu w Kazimierzu Dolnym. Kuria chciała go przejąć od zgromadzenia.


Zakonnice modliły się w intencji Kościoła i Polski oraz za zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej. M. Olech zabierała głos w publicznych dyskusjach. Jej stanowisko w sprawie
lustracji duchowieństwa odbiło się szerokim echem. Ostatnie tygodnie są trudne dla Kościoła w Polsce - pisała m. Olech do swoich sióstr. Problem współpracy ludzi Kościoła ze służbami bezpieczeństwa w czasach komunistycznych jest tematem, który ciągle na nowo powraca i "wybucha" poprzez media i wszelkiego rodzaju sensacje, krążące kanałami nieoficjalnymi. Dobrze się stało, że Księża Biskupi podjęli decyzję o zbadaniu akt, znajdujących się w IPN-ie, i sami poddali się "lustracji".


Matka Olech w 2006 została mianowana na okres 5 lat - jako pierwsza zakonnica z Polski - konsultorką Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W Polsce pełniła funkcję konsultorki Komisji Episkopatu Polski ds. Życia Konsekrowanego. W związku z tymi obowiązkami uczestniczyła w licznych spotkaniach o charakterze międzynarodowym, między innymi w I Światowym Kongresie Życia Konsekrowanego w Rzymie.
Nowa przewodnicząca zapowiada pogłębienie refleksji nad życiem wspólnotowym.


"W dzisiejszym świecie, kiedy różne indywidualizmy dosyć mocno dają o sobie znać, trzeba na nowo stawiać sobie wciąż pytania, jaką ma ono rolę, o co chodzi w naszym życiu wspólnotowym" - powiedziała s. Wróbel, obecna przełożona konsulkty.


Konferencji przełożonych klasztorów kontemplacyjnych przewodniczy M.Weronika Sowulewska przełożona klasztoru sióstr Kamedułek ze Złoczewa.Opcje Artykułu

Zmiany na stanowisku Konferencji Przełożonych Wyższych Zakonów Żeńskich | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń